Plugins - Yoast SEO - Stable (latest release) - en to es translation catalogue (1103 entries)

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: You cannot create a %s file.
es: No puedes crear un archivo %s.

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: You cannot edit the %s file.
es: No puedes editar el archivo %s.

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: Updated %s
es: %s actualizado

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: Create %s file
es: Crear archivo %s

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: Edit the content of your %s:
es: Editar el contenido de tu %s:

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: Save changes to %s
es: Guardar cambios a %s

note: translators: %s expands to ".htaccess".
en: %s file
es: archivo %s

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag; 3: Yoast; 4: linked developer name.
en: %1$s%3$s ACF Integration%2$s - an integration built by %4$s and Team %3$s
es: %1$s%3$s Integración con ACF%2$s - una integración creada por %4$s y su equipo %3$s

note: translators: 1,2: link open tag; 3: link close tag; 4: Yoast SEO.
en: %1$sGlue for %4$s &amp; AMP%3$s - an integration between %2$sthe WordPress AMP plugin%3$s and %4$s.
es: %1$sGlue for %4$s &amp; AMP%3$s - una integración entre %2$sel plugin WordPress AMP%3$s y %4$s.

note: translators: 1: expands to "Yoast SEO"; 2: emphasis open tag; 3: emphasis close tag.
en: %1$s 3.0 brought a way for theme builders and custom field plugins to integrate with %1$s. These integrations make sure that %2$sall%3$s the data on your page is used for the content analysis. On this page, we highlight the frameworks that have nicely working integrations.
es: %1$s 3.0 trajo un modo de que los maquetadores de temas y los plugins de campos personalizados se integren con %1$s. Estas integraciones aseguran que %2$stodos%3$s los datos de tu página se utilicen en el análisis de contenido. En esta página destacamos frameworks que tienen integraciones que funcionan estupendamente.

en: We've got other integrations we'd like to tell you about:
es: Tenemos otras integraciones de las que nos gustaría hablarte:

en: Other integrations
es: Otras integraciones

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to the dependency name, %3$s expands to the install link, %4$s expands to the more info link.
en: %1$s and %2$s can work together a lot better by adding a helper plugin. Please install %3$s to make your life better. %4$s.
es: %1$s y %2$s pueden funcionar juntos mucho mejor añadiendo un plugin de ayuda. Por favor, instala %3$s para hacer tu vida más fácil. %4$s.

en: More information
es: Más información

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to the dependency name, %3$s expands to activation link.
en: %1$s and %2$s can work together a lot better by adding a helper plugin. Please activate %3$s to make your life better.
es: %1$s y %2$s pueden funcionar juntos mucho mejor añadiendo un plugin de ayuda. Por favor, activa %3$s para hacer tu vida más fácil.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s Integrations
es: Integraciones con %1$s

note: translators: %1$s expands to the dependency name.
en: More information about %1$s
es: Más información sobre %1$s

en: Configuration Wizard
es: Asistente de configuración

en: You've done it!
es: ¡Lo has hecho!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Seamlessly integrate %1$s into your AMP pages!
es: ¡Integra %1$s en tus páginas AMP!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to Advanced Custom Fields
en: Seamlessly integrate %2$s with %1$s for the content analysis!
es: ¡Integra sin problemas el análisis de contenido de %2$s con %1$s!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to the plugin version, %3$s expands to the plugin name
en: %1$s and %2$s can work together a lot better by adding a helper plugin. Please install %3$s to make your life better.
es: %1$s y %2$s pueden funcionar juntos mucho mejor añadiendo un plugin auxiliar. Instala %3$s para hacer tu vida más fácil.

en: Manage your subscription on My Yoast
es: Gestiona tu suscripción en My Yoast

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: The title &amp; metas settings for %1$s are made up of variables that are replaced by specific values from the page when the page is displayed. The table below contains a list of the available variables.
es: Los ajustes de título y metas para %1$s están formados por variables que se reemplazan con valores específicos de la página cuando esta se muestra. La tabla de abajo contiene una lista de las variables disponibles.

note: translators: %1$s expands to the posttype label, %2$s expands anchor to blog post about cornerstone content, %3$s expands to </a>
en: Mark the most important %1$s as 'cornerstone content' to improve your site structure. %2$sLearn more about cornerstone content%3$s.
es: Marca la %1$s más importante como 'contenido esencial' para mejorar la estructura de tu sitio. %2$sAprende más sobre contenido esencial%3$s.

en: Open support form
es: Abrir el formulario de soporte

en: Enroll in the Yoast SEO for WordPress training »
es: Apúntate al entrenamiento en Yoast SEO para WordPress »

en: Loading help center.
es: Cargando el centro de ayuda.

en: Get support
es: Obtén soporte

en: Search the knowledge base
es: Buscar en la base de conocimiento

en: View in KB
es: Ver en la KB

en: Go back
es: Volver

en: Go back to the search results
es: Volver a los resultados de búsqueda

en: Number of results found: { resultsCount }
es: Número de resultados encontrados: { resultsCount }

en: (Opens in a new browser tab)
es: (Se abre en  una nueva pestaña del navegador)

en: Follow our Yoast SEO for WordPress training and become a certified Yoast SEO Expert!
es: ¡Sigue nuestro entrenamiento de Yoast SEO para WordPress y conviértete en un experto certificado en Yoast SEO!

en: Want to be a Yoast SEO Expert?
es: ¿Quieres ser un experto en Yoast SEO?

note: translators: %1$s expands to the translated name of the post type, %2$s expands to the anchor opening tag, %3$s to the anchor closing tag.
en: You just changed the URL of this %1$s. To ensure your visitors do not see a 404 on the old URL, you should create a redirect. %2$sLearn how to create redirects here.%3$s
es: Acabas de cambiar la URL de este %1$s. Para asegurarte de que tus visitantes no ven un error 404 en la vieja URL deberías crear una redirección. %2$sAprende como crear redirecciones aquí.%3$s

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag
en: Posts with a %1$sgood%2$s SEO score
es: Entradas con %1$sbuena%2$s puntuación SEO

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag
en: Posts with an %1$sOK%2$s SEO score
es: Entradas con puntuación SEO %1$sOK%2$s

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag
en: Posts with a %1$sneeds improvement%2$s SEO score
es: Entradas con puntuación SEO que %1$snecesita mejoras%2$s

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag
en: Posts %1$swithout%2$s a focus keyword
es: Entradas %1$ssin%2$s palabra clave objetivo

en: Hey, your SEO is doing pretty well! Check out the stats:
es: Eh, ¡tu SEO está funcionando bastante bien! Echa un vistazo a las estadísticas:

en: You don't have any published posts, your SEO scores will appear here once you make your first post!
es: No tienes ninguna entrada publicada, ¡tus puntuaciones SEO aparecerán aquí una vez publiques tu primera entrada!

en: On this page, you can change the name of your site and choose which
     separator to use. The separator will display, for instance, between your
     post title and site name. Symbols are shown in the size they'll appear in
     the search results. Choose the one that fits your brand best or takes up
     the least space in the snippets.
es: En esta página puedes cambiar el nombre de tu sitio y elegir qué
    separador usar. El separador se mostrará, por ejemplo, entre el
    título de tu entrada y el nombre del sitio. Los símbolos se muestran
    en el tamaño en que aparecerán en los resultados de búsqueda. Elige
    el que se adapte mejor a tu marca o que ocupe el menor espacio posible
    en los snippets.

note: translators: %1$s is the plugin name, %2$s is a link opening tag, %3$s is a link closing tag.
en: %1$s can tell search engines about your social media profiles.
     These will be used in Google's Knowledge Graph. There are additional
     sharing options in the advanced settings. More %2$sinfo%3$s.
es: %1$s puede indicarle a los motores de búsqueda tus perfiles en medios sociales.
    Se usarán en Google Knowledge Graph. Hay opciones de compartir adicionales
    en los ajustes avanzados. Más %2$sinformación%3$s.

en: Something else
es: Algo más

en: A portfolio
es: Un portafolio

en: A corporation
es: Una empresa

en: A small offline business
es: Un pequeño negocio offline

en: A news channel
es: Un canal de noticias

en: An online shop
es: Una tienda online

en: A blog
es: Un blog

note: translators: %1$s resolves to the home_url of the blog.
en: What does the site %1$s represent?
es: ¿A qué representa el sitio %1$s?

en: Please specify which post types you want search engines to index.
     If you do not know the differences between these, it's best to choose the
     default settings. For instance, setting 'Media' to visible would index your
     images which could lead to visitors finding your images without ever
     coming to your site. If you have a custom post type on your site, you need
     to activate these manually.
es: Por favor, especifica qué tipos de contenido quieres que indexen los motores de
    búsqueda. Si no sabes las diferencias es mejor elegir los ajustes por defecto. Por
    ejemplo, configurando 'Medios' en visible indexará tus imágenes, lo que permitirá
    a los visitantes encontrar tus imágenes sin tener que visitar tu sitio. Si tienes algún
    tipo de contenido personalizado en tu sitio tienes que activarlos manualmente.

en: If you choose no, your author archives will be deactivated to prevent
     duplicate content issues.
es: Si eliges que no, no se activará ningún archivo de autor para evitar problemas
    de contenido duplicado.

en: Note: we don't store your data in any way and don't have full access to your account. 
    Your privacy is safe with us.
es: Nota: no almacenamos tus datos de ningún modo, y no tenemos acceso completo
    a tu cuenta.
    Tu privacidad está a salvo con nosotros.

note: translators: %1$s is the plugin name, %2$s is a link start tag to a Yoast help page, %3$s is the link closing tag.
en: %1$s integrates with Google Search Console, a must-have tool for site owners.
     It provides you with information about the health of your site. 
     Don't have a Google account or is your site not activated yet?
     Find out %2$show to connect Google Search Console to your site.%3$s
es: %1$s se integra con la Google Search Console, una herramienta imprescindible
    para los propietarios de sitios. Te ofrece información sobre el estado de tu sitio.
    ¿Aún no tienes una cuenta de Google o no has activado tu sitio?
    Aprende a %2$sconectar la Google Search Console a tu sitio.%3$s

en: Option B: My site is under construction and should not be indexed
es: Opción B: Mi sitio está en construcción y no debería indexarse

en: Option A: My site is live and ready to be indexed
es: Opción A: Mi sitio está en directo y listo para indexar

en: Choose under construction if you want to keep the site out of the index
     of search engines. Don't forget to activate it once you're ready to
     publish your site.
es: Elige en construcción si quieres mantener el sitio fuera de los índices de los
    motores de búsqueda. No olvides activarlo una vez estés listo para
    publicar tu sitio.

en: Please specify if your site is under construction or already active.
es: Por favor, especifica si tu sitio está en construcción o si ya está activo.

en: This information will be used in Google's Knowledge Graph Card, the big
     block of information you see on the right side of the search results.
es: Esta información se usará en la ficha de Google Knowledge Graph, el gran bloque de información que verás a la derecha de los resultados de búsqueda.

en: Does your site represent a person or company?
es: ¿Tu sitio representa a una persona o a una empresa?

en: Close wizard
es: Cerrar asistente

en: Read more like this on our SEO blog
es: Lee más como esto en nuestro blog de SEO

en: Latest blogposts on Yoast.com
es: Últimas entradas en Yoast.com

en: Readability: Good
es: Legibilidad: Buena

en: Readability: OK
es: Legibilidad: Aceptable

en: Readability: Needs improvement
es: Legibilidad: Necesita mejoras

en: SEO: Needs improvement
es: SEO: Necesita mejoras

en: Activate your site on My Yoast
es: Activa tu sitio en My Yoast

en: Not activated
es: Sin activar

en: Activated
es: Activa

note: translators: %1$s expands to "Yoast".
en: %1s recommendations for you
es: %1s recomendaciones para tí

en: All Readability Scores
es: Todas las puntuaciones de legibilidad

en: Filter by Readability Score
es: Filtrar por puntuación de legibilidad

note: translators: %1$s expands to the product name. %2$s expands to a link to My Yoast
en: You are not receiving updates or support! Fix this problem by adding this site and enabling %1$s for it in %2$s.
es: ¡No estás recibiendo actualizaciones ni soporte! Soluciona este problema añadiendo este sitio y activando %1$s en %2$s.

en: Remind me again in 4 weeks.
es: Recuérdamelo de nuevo en 4 semanas.

note: translators: %1$s expands to the request method
en: Request method %1$s is not valid.
es: El método de petición %1$s no es válido.

en: Import from Jetpack SEO
es: Importar desde Jetpack SEO

en: Muted notifications:
es: Avisos silenciados:

en: Muted problems:
es: Problemas silenciados:

note: translators: %1$s expands to the social network's name, %2$s to Yoast SEO Premium.
en: Do you want to preview what it will look like if people share this post on %1$s? You can, with %2$s.
es: ¿Quieres previsualizar lo que verá la gente si comparte estar entrada en %1$s? Puedes, con %2$s.

note: translators: %s expands to "Yoast SEO Premium".
en: Find out why you should upgrade to %s &raquo;
es: Descubre por qué deberías actualizar a %s &raquo;

en: Go premium!
es: ¡Ve al premium!

note: translators: %s expands to "Yoast SEO Premium".
en: Dismiss %s upgrade motivation
es: Descartar la incitación a actualizar %s

note: translators: 1: open link tag 2: close link tag
en: This feature helps you improve the internal link structure of your site. If you want to know more about the why and how of internal linking, check out the %1$sarticle about internal linking on Yoast.com%2$s.
es: Esta funcionalidad te ayuda a mejorar la estructura de enlaces internos de tu sitio. Si quieres saber más sobre el porqué y el cómo del enlazado interno revisa nuestro %1$sartículo sobre enlazado interno en Yoast.com%2$s.

note: translators: %1$s: Yoast SEO. %2$s: Version number of Yoast SEO. %3$s: link to knowledge base article about solving table issue. %4$s: is anchor closing.
en: The <strong>Text link counter</strong> feature (introduced in %1$s %2$s) is currently disabled. For this feature to work %1$s needs to create a table in your database. We were unable to create this table automatically.
    					Please read the following %3$sknowledge base article%4$s to find out how to resolve this problem.
es: La utilidad de <strong>contador de enlaces a textos</strong> (introducida en %1$s %2$s) está en este momento desactivada. Para que funcione esta utilidad %1$s tiene que crear una tabla en tu base de datos. No hemos podido crear esta tabla automáticamente.
    					Por favor, lee el siguiente %3$sartículo de la base de conocimiento%4$s para aprender a resolver este problema.

en: Good job! All the links in your texts have been counted.
es: ¡Buen trabajo! Todos los enlaces en tus textos se han contabilizado.

en: Calculation completed.
es: Cálculo completado.

en: Calculation in progress...
es: Cálculo en progreso…

en: Stop counting
es: Parar el conteo

en: Counting links in your texts
es: Contando enlaces en tus textos

note: translators: 1: expands to a <span> containing the number of items recalculated. 2: expands to a <strong> containing the total number of items.
en: Text %1$s of %2$s processed.
es: Texto %1$s de %2$s procesado.

en: All your texts are already counted, there is no need to count them again.
es: Se han contado todos tus textos, no hay necesidad de contarlos de nuevo.

en: Count links in your texts
es: Cuenta los enlaces en tus textos

note: translators: 1: link to yoast.com post about internal linking suggestion. 4: is Yoast.com 3: is anchor closing.
en: The links in all your public texts need to be counted. This will provide insights of which texts need more links to them. If you want to know more about the why and how of internal linking, check out %1$sthe article about internal linking on %2$s%3$s.
es: Es necesario contabilizar todos los enlaces de tus textos públicos. Esto ofrecerá ideas de qué textos necesitan más enlaces. Si quieres saber más sobre por qué y cómo enlazar internamente echa un vistazo a %1$seste artículo sobre enlaces internos en %2$s%3$s.

en: Text link counter
es: Contador de enlaces en textos

note: translators: 1: link to yoast.com post about internal linking suggestion. 2: is anchor closing. 3: button to the recalculation option. 4: closing button
en: To make sure all the links in your texts are counted, we need to analyze all your texts.
    					All you have to do is press the following button and we'll go through all your texts for you.
    
    					%3$sCount links%4$s
    
    					The Text link counter feature provides insights in how many links are found in your text and how many links are referring to your text. This is very helpful when you are improving your %1$sinternal linking%2$s.
es: Para asegurar que se cuenten todos los enlaces en tus textos tenemos que analizar todos tus textos.
    					Lo único que tienes que hacer es pulsar el siguiente botón y revisaremos todos tus textos por ti.
    					
    					%3$sContar enlaces%4$s
    					
    					La utilidad de enlaces a textos ofrece pistas sobre cuantos enlaces hay en tu texto y cuantos enlaces apuntan a tu texto. Esto es muy útil cuando estás mejorando tus %1$senlazado interno%2$s.

note: translators: %1$s: Yoast SEO. %2$s: Version number of Yoast SEO. %3$s: PHP version %4$s: The current PHP versione. %5$s link to knowledge base article about solving PHP issue. %6$s: is anchor closing.
en: The <strong>Text link counter</strong> feature (introduced in %1$s %2$s) is currently disabled. For this feature to work %1$s requires at least PHP version %3$s. We have detected PHP version %4$s on this website.
    					Please read the following %5$sknowledge base article%6$s to find out how to resolve this problem.
es: La utilidad <strong>contador de enlaces a textos</strong>  (introducida en %1$s %2$s) está en este momento desactivada. Para que funcione esta utilidad %1$s requiere al menos la versión de PHP %3$s. Hemos detectado la versión de PHP %4$s en esta web.
    					Por favor, lee el siguiente %5$sartículo de la base de conocimiento%6$s para aprender a resolver este problema.

en: # internal links to
es: # enlaces internos a

en: Number of internal links linking to this post. See "Yoast Columns" text in the help tab for more info.
es: Número de enlaces internos que enlazan a esta entrada. Revisa el texto en las "Columnas Yoast" de la pestaña de ayuda para más información.

en: # links in post
es: # enlaces en la entrada

en: Number of internal links in this post. See "Yoast Columns" text in the help tab for more info.
es: Número de enlaces internos en esta entrada. Revisa el texto en las "Columnas Yoast" de la pestaña de ayuda para más información.

note: translators: %1$s: Yoast SEO, %2$s: Link to article about content analysis, %3$s: Anchor closing, %4$s: Link to article about text links, %5$s: Emphasis open tag, %6$s: Emphasis close tag
en: %1$s adds several columns to this page. We've written an article about %2$show to use the SEO score and Readability score%3$s. The links columns show the number of articles on this site linking %5$sto%6$s this article and the number of URLs linked %5$sfrom%6$s this article. Learn more about %4$show to use these features to improve your internal linking%3$s, which greatly enhances your SEO.
es: %1$s añade varias columnas a esta página. Hemos escrito un artículo sobre %2$scómo usar la puntuación SEO y de legibilidad%3$s. Las columnas de enlaces muestran el número de artículos de este sitio enlazando %5$sa%6$s este artículo y el número de URLs enlazadas %5$sdesde%6$s este artículo. Aprende más sobre %4$scómo usar estas utilidades para mejorar tu enlazado interno%3$s, lo que mejora enormemente tu SEO.

note: translators: %s expands to Yoast
en: %s Columns
es: Columnas %s

en: Readability score
es: Puntuación de legibilidad

en: Take the online Structured Data Training course and learn how to create rich snippets!
es: ¡Haz el curso online de entrenamiento en datos estructurados y aprende cómo crear snippets enriquecidos!

en: The focus keyword appears only in %2$d (out of %1$d) subheadings in your copy. Try to use it in at least one more subheading.
es: La palabra clave objetivo aparece solo en %2$d (de %1$d) subtítulos de tu escrito. Trata de usarla en al menos un subtítulo más.

en: No internal links appear in this page, consider adding some as appropriate.
es: No hay ningún enlace interno en esta página, plantéate añadir alguno relevante.

en: This page has %1$s internal link(s).
es: Esta página tiene %1$s enlace(s) interno(s).

en: This page has %1$s nofollowed internal link(s) and %2$s normal internal link(s).
es: Esta página tiene %1$s enlace(s) interno(s) nofollow y %2$s enlace(s) interno(s) normal(es).

en: This page has %1$s internal link(s), all nofollowed.
es: Esta página tiene %1$s enlace(s) interno(s), todos nofollow.

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Other benefits of %s for you:
es: Otros beneficios de %s para ti:

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO'.
en: Let us set up %s for you
es: Déjanos configurar %s para ti

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO'.
en: Configure %s in a few steps
es: Configura %s en unos pocos pasos

note: translators: %1$s expands to a 'strong' start tag, %2$s to a 'strong' end tag.
en: %1$sSocial media preview%2$s: Facebook &amp; Twitter
es: %1$sVista previa de medios sociales%2$s: Facebook y Twitter

en: Scroll to see the preview content.
es: Navega para ver la vista previa del contenido.

en: Enter authorization code here...
es: Introduce aquí el código de autorización…

note: translators: 1: open link tag 2: close link tag
en: The Cornerstone content functionality enables you to mark and filter cornerstone content on your website. %1$sRead more about how cornerstone content can help you improve your site structure.%2$s
es: La funcionalidad de contenido esencial te permite marcar y filtrar contenido fundamental en tu web. %1$sLee más sobre cómo el contenido esencial puede ayudarte a mejorar la estructura de tu sitio.%2$s

en: Cornerstone content
es: Contenido esencial

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: %1$s will now take care of all the needed technical optimization of your site. To really improve your site's performance in the search results, it's important to start creating content that ranks well for keywords you care about. Check out this video in which we explain how to use the %1$s metabox when you edit posts or pages.
es: %1$s ahora se ocupará de toda la optimización técnica necesaria para tu sitio. Para mejorar de verdad el rendimiento de tu sitio en los resultados de búsqueda es importante empezar a crear contenido que puntúe bien por las palabras que te interesen. Revisa este vídeo en el que explicamos como usar la caja meta %1$s cuando editas entradas y páginas.

note: translators: %s expands to Yoast SEO.
en: Your %1$s plugin is now set up. SEO, however, is subject to constant change. Sign up for our newsletter if you would like to keep up-to-date regarding %1$s, other plugins by Yoast and important news in the world of SEO.
es: Tu plugin %1$s está configurado. El SEO, sin embargo, está sujeto a cambios constantes. Suscríbete a nuestro boletín si quieres estar al día sobre %1$s, otros plugins de Yoast y noticias importantes del mundo del SEO.

en: Stay up-to-date
es: Mantente al día

note: translators: %1$s resolves to Local SEO
en: If you want to outrank the competition in a specific town or region, check out our %1$s plugin! You’ll be able to easily insert Google maps, opening hours, contact information and a store locator. Besides that %1$s helps you to improve the usability of your contact page.
es: ¡Si quieres ganar a tu competencia en una región o ciudad específica echa un vistazo a nuestro plugin %1$s! Podrás insertar fácilmente mapas de Google, horarios de apertura, información de contacto y localizadores de tienda. Además de todo esto %1$s te ayuda a mejorar la usabilidad de tu página de contacto.

en: Attract more customers near you
es: Atrae más clientes cerca de ti

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO
en: Do you want to know all the ins and outs of the %1$s plugin? Do you want to learn all about our advanced settings? Want to be able to really get the most out of the %1$s plugin? Check out our %1$s plugin training and start outranking the competition!
es: ¿Quieres conocer todos los secretos del plugin %1$s? ¿Quieres aprender todo sobre nuestros ajustes avanzados? ¿Quieres ser realmente capaz de sacar el máximo partido del plugin %1$s? ¡Echa un vistazo a nuestro entrenamiento del plugin %1$s y empieza a ganar a tu competencia!

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO, %2$s resolves to Yoast SEO plugin training
en: Get the most out of %1$s with the %2$s
es: Saca el máximo partido de %1$s con el %2$s

note: translators: %1$s resolves to SEO copywriting training
en: Do you want to learn how to write content that generates traffic? Check out our %1$s. We will help you to write awesome copy that will rank in the search engines. The %1$s covers all the main steps in SEO copywriting: from keyword research to publishing.
es: ¿Quieres aprender cómo escribir contenido que genere tráfico? Echa un vistazo a nuestro %1$s. Te ayudaremos a escribir contenido sorprendente que posicionará en los motores de búsqueda. El %1$s cubre todos los pasos principales de la escritura SEO: desde la investigación de palabras clave hasta la publicación.

en: Learn how to write copy that ranks
es: Aprende como escribir contenido que posicione

en: Upgrade to Premium
es: Actualizar a premium

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO Premium
en: Do you want to outrank your competition? %1$s gives you awesome additional features that'll help you to set up your SEO strategy like a professional. Use the multiple focus keywords functionality, the redirect manager and our internal linking tool. %1$s will also give you access to premium support.
es: ¿Quieres ganar a tu competencia? %1$s te ofrece fantásticas características adicionales que te ayudarán a configurar tu estrategia SEO como un profesional. Utiliza la funcionalidad de múltiples palabras clave objetivo, el gestor de redirecciones y nuestra herramienta de enlaces internos. %1$s también te dará acceso a soporte premium.

note: translators: %s resolves to Yoast SEO Premium
en: Outrank the competition with %s
es: Gana a tu competencia con %s

en: Configuration service
es: Servicio de configuración

note: translators: %1$s expands to 'Yoast SEO', %2$s expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: While we strive to make setting up %1$s as easy as possible, we understand it can still be daunting. If you would rather have us set up %1$s for you (and get a copy of %2$s in the process), order a %1$s configuration service and sit back while we configure your site.
es: Aunque tratamos de hace que configurar %1$s sea lo más fácil posible entendemos que puede ser en ocasiones intimidante. Si prefieres que configuremos %1$s por ti (y consguir una copia de %2$s en el proceso) contrata un servicio de configuración de %1$s y siéntate mientras configuramos tu sitio.

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO'.
en: Configure %s
es: Configura %s

note: translators: %1$s expands to 'Yoast SEO'.
en: Welcome to the %1$s configuration wizard. In a few simple steps we'll help you configure your SEO settings to match your website's needs! %1$s will take care of all the technical optimizations your site needs.
es: Bienvenido al asistente de configuración de %1$s. ¡En unos pocos pasos te ayudaremos a configurar tus ajustes SEO para que se ajusten a las necesidades de tu web! %1$s se ocupará de todas las optimizaciones técnicas que tu sitio necesita.

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO'.
en: Please choose the %s configuration of your liking:
es: Por favor, elige la configuración %s que te guste:

en: You might like
es: Te podría gustar

en: Newsletter
es: Boletín

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO, %2$s resolves to the starting tag of the link to the wizard, %3$s resolves to the closing link tag
en: We have detected that you have not finished this wizard yet, so we recommend you to %2$sstart the configuration wizard to configure %1$s%3$s.
es: Hemos detectado que no has completado aún este asistente, así que te recomendamos que %2$sinicies el asistente de configuración para configurar %1$s%3$s.

en: The configuration wizard helps you to easily configure your site to have the optimal SEO settings.
es: El asistente de configuración te ayudar a configurar con facilidad tu sitio para conseguir los ajustes SEO óptimos.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: This article is %1$scornerstone content%2$s
es: Este artículo es %1$s contenido esencial%2$s

en: If you cannot upgrade your PHP version yourself, you can send an email to your host. We have %1$sexamples here%2$s. If they don't want to upgrade your PHP version, we would suggest you switch hosts. Have a look at one of our recommended %3$sWordPress hosting partners%4$s, they've all been vetted by our Yoast support team and provide all the features a modern host should provide.
es: Si no puedes actualizar tu versión de PHP puedes enviar un correo electrónico a tu alojamiento. Tenemos algunos %1$sejemplos aquí%2$s. Si no quieren actualizar tu versión de PHP te sugerimos que cambies de alojamiento. Echa un vistazo a uno de nuestros %3$ssocios de alojamiento de WordPress%4$s, todos han sido aprobados por nuestro equipo técnico en Yoast y ofrecen todas las características que un proveedor de alojamiento moderno debe ofrecer.

en: If you cannot upgrade your PHP version yourself, you can send an email to your host. We have %1$sexamples here%2$s. If they don't want to upgrade your PHP version, we would suggest you switch hosts. Have a look at one of the recommended %3$sWordPress hosting partners%4$s.
es: Si no puedes actualizar tu versión de PHP puedes enviar un correo electrónico a tu alojamiento. Tenemos algunos %1$sejemplos aquí%2$s. Si no quieren actualizar tu versión de PHP te sugerimos que cambies de alojamiento. Echa un vistazo a uno de nuestros %3$ssocios de alojamiento de WordPress%4$s.

en: Can't update? Ask your host!
es: ¿No puedes actualizar? ¡Pregunta a tu proveedor de alojamiento!

en: You should update your PHP version to either 5.6 or to 7.0 or 7.1. On a normal WordPress site, switching to PHP 5.6 should never cause issues. We would however actually recommend you switch to PHP7. There are some plugins that are not ready for PHP7 though, so do some testing first. We have an article on how to test whether that's an option for you %1$shere%2$s. PHP7 is much faster than PHP 5.6. It's also the only PHP version still in active development and therefore the better option for your site in the long run.
es: Deberías actualizar tu versión de PHP a la 5.6, la 7.0 o la 7.1. En un sitio con WordPress normal, cambiar a PHP 5.6 no debería dar problemas. Sin embargo, la realidad es que te recomendamos que cambies a PHP7. No obstante, hay algunos plugins que no están preparados para PHP7, así que haz algunas pruebas antes. Tenemos un artículo acerca de cómo probar si es una opción para ti %1$saquí%2$s. PHP7 es mucho más rápido que PHP 5.6. Además, es la única versión de PHP que sigue en desarrollo activo y, por tanto, es la mejor opción para tu sitio a largo plazo.

en: To which version should I update?
es: A qué versión debería actualizar?

en: Hosts have the ability to update your PHP version, but sometimes they don't dare to do that because they're afraid they'll break your site.
es: Los proveedores de alojamiento tienen la capacidad de actualizar tu versión de PHP, pero a veces no se atreven por miedo romper a tu sitio.

en: Hey, we've noticed that you're running an outdated version of PHP. PHP is the programming language that WordPress and Yoast SEO are built on. The version that is currently used for your site is no longer supported. Newer versions of PHP are both faster and more secure. In fact, your version of PHP no longer receives security updates, which is why we're sending you to this notice.
es: Hey, nos hemos dado cuenta de que estás utilizando una versión antigua de PHP. PHP es el lenguaje de programación con el que se ha programado WordPress y Yoast SEO. La versión que estás utilizando en tu sitio ya no es compatible. Las nuevas versiones de PHP son más rápidas y seguras. De hecho, tu versión de PHP ya no recibe actualizaciones de seguridad, que es por lo que estamos enviando este aviso.

en: Your site could be faster and more secure with a newer PHP version.
es: Tu sitio podría ser más rápido y seguro con una versión de PHP más reciente.

en: A message from %1$s
es: Un mensaje de %1$s

en: Go Premium and our experts will be there for you to answer any questions you might have about the setup and use of the plugin.
es: Hazte Premium y nuestros expertos responderán cualquier pregunta que puedas tener acerca de la configuración y el uso del plugin.

en: 24/7 support
es: soporte 24/7

en: Superfast internal linking suggestions
es: Sugerencias super rápidas sobre enlaces internos

note: translators: %1$s expands to a 'Yoast SEO Premium' text linked to the yoast.com website.
en: Great news: you can, with %1$s!
es: ¡Grandes noticias: puedes hacerlo, con %1$s!

en: Save changes
es: Guardar cambios

en: 1 year free updates and upgrades included!
es: ¡Incluye 1 año de actualizaciones gratuitas!

note: translators: %2$s expands to 'RS Head Cleaner' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to differentiating output between search engines and normal users.
en: The plugin %2$s changes your site's output and in doing that differentiates between search engines and normal users, a process that's called cloaking. We highly recommend that you disable it.
es: El plugin %2$s cambia el código de tu sitio haciendo diferencias entre los motores de búsqueda y los usuarios normales, un proceso llamado cloaking. Recomendamos encarecidamente que lo desactives.

en: Superfast internal links suggestions
es: Sugerencias super rápidas de enlaces internos

note: translators: %1$s expands to a 'strong' start tag, %2$s to a 'strong' end tag.
en: %1$sNo more dead links%2$s: easy redirect manager
es: %1$sNo más enlaces muertos%2$s: fácil gestor de redirecciones

note: translators: %1$s: expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Other benefits of %1$s for you:
es: Otros beneficios de %1$s para ti:

en: Go Premium and our experts will be there for you to answer any questions you might have about the set-up and use of the plug-in!
es: ¡Hazte Premium y nuestros expertos responderán cualquier pregunta que puedas tener acerca de la configuración y el uso del plugin!

en: Want to add more than one keyword?
es: ¿Quieres añadir más de una palabra clave?

en: No ads!
es: ¡Sin anuncios!

en: Facebook & Twitter
es: Facebook y Twitter

en: Social media preview
es: Vista previa en redes sociales

en: Find related posts superfast
es: Encuentra entradas relacionadas super rápido

en: Internal linking suggestions
es: Sugerencias de enlaces internos

en: Easy redirect manager
es: Fácil gestor de redirecciones

en: No more dead links
es: No más enlaces muertos

en: Increase your SEO reach
es: Aumenta tu alcance SEO

en: Multiple keywords
es: Varias palabras clave

note: translators: %1$s expands to the plugin name
en: Get %1$s
es: Consigue %1$s

en: The focus keyword contains a stop word. This may or may not be wise depending on the circumstances. %1$sLearn more about the stop words%2$s. | The focus keyword contains %3$d stop words. This may or may not be wise depending on the circumstances. %1$sLearn more about the stop words%2$s.
es[0]: La palabra clave objetivo contiene una palabra vacía. Esto podría ser o no inteligente dependiendo de las circunstancias. %1$sAprende más sobre las palabras vacías%2$s.
es[1]: La palabra clave objetivo contiene %3$d palabras vacías. Esto podría ser o no inteligente dependiendo de las circunstancias. %1$sAprende más sobre las palabras vacías%2$s.

en: Available variables
es: Variables disponibles

note: translators: %1$s will be a link to a review explanation page. Text between %2$s and %3$s will be a link to an SEO copywriting course page.
en: If you want more help creating awesome content, check out our %2$sSEO copywriting course%3$s. Do you want to know all about the features of the plugin, consider doing our %1$s!
es: Si quieres más ayuda para crear contenido impactante revisa nuestro %2$scurso de escritura SEO%3$s. ¿Quieres conocer todas las características del plugin?, ¡plantéate hacer  nuestro %1$s!

en: Scroll to see the table content.
es: Navega para ver el contenido de la tabla.

en: Take the online Technical SEO Training course and learn essential technical SEO-concepts!
es: ¡Haz nuestro curso online de entrenamiento técnico SEO y aprende los conceptos técnicos SEO esenciales!

en: The keyword density is %1$s, which is way over the advised %3$s maximum; the focus keyword was found %2$d times.
es: La densidad de la palabra clave es de %1$s, lo que está muy por encima del máximo recomendable de %3$s; la palabra clave objetivo se encontró %2$d veces.

en: An error occurred in the '%1$s' assessment
es: Ocurrió un error en la evaluación '%1$s'

en: %1$s of the words contain %2$sover %3$s syllables%4$s, which is more than the recommended maximum of %5$s.
es: %1$s de las palabras contiene %2$smás de %3$s sílabas%4$s, que es más que el máximo recomendado: %5$s.

en: %1$s of the words contain %2$sover %3$s syllables%4$s, which is less than or equal to the recommended maximum of %5$s.
es: %1$s de las palabras contienen %2$smás %3$s sílabas%4$s, que es menor o igual que el máximo recomendado de %5$s.

en: The slug for this page contains a %1$sstop word%2$s, consider removing it. | The slug for this page contains %1$sstop words%2$s, consider removing them.
es[0]: El slug de esta página contiene %1$spalabra vacía%2$s, planteáte quitar alguna.
es[1]: El slug de esta página contiene %1$spalabras vacías%2$s, plantéate quitar algunas.

en: %1$s of the sentences contain a %2$stransition word%3$s or phrase, which is great.
es: %1$s de las frases contienen una frase o %2$spalabra de transición%3$s, lo cual es genial.

en: %1$s of the sentences contain a %2$stransition word%3$s or phrase, which is less than the recommended minimum of %4$s.
es: %1$s de las frases contienen una frase o %2$spalabra de transición%3$s, que es inferior al mínimo recomendado de %4$s.

en: The focus keyword '%1$s' does not appear in the SEO title.
es: La palabra clave objetivo '%1$s' no aparece en el título SEO.

en: This is far below the recommended minimum of %2$d word. Add more content that is relevant for the topic. | This is far below the recommended minimum of %2$d words. Add more content that is relevant for the topic.
es[0]: Esto es mucho menos que el mínimo recomendado de %2$d palabra. Añade más contenido relevante para esta temática.
es[1]: Esto es mucho menos que el mínimo recomendado de %2$d palabras. Añade más contenido relevante para esta temática.

en: This is below the recommended minimum of %2$d word. Add more content that is relevant for the topic. | This is below the recommended minimum of %2$d words. Add more content that is relevant for the topic.
es[0]: Esto es menos que el mínimo recomendado de %2$d palabra. Añade más contenido relevante para esta temática.
es[1]: Esto es menos que el mínimo recomendado de %2$d palabras. Añade más contenido relevante para esta temática.

en: This is slightly below the recommended minimum of %2$d word. Add a bit more copy. | This is slightly below the recommended minimum of %2$d words. Add a bit more copy.
es[0]: Esto es ligeramente menos que el mínimo recomendado de %2$d palabra. Escribe un poco más.
es[1]: Esto es ligeramente menos que el mínimo recomendado de %2$d palabras. Escribe un poco más.

en: This is more than or equal to the recommended minimum of %2$d word. | This is more than or equal to the recommended minimum of %2$d words.
es[0]: Es más o igual que el mínimo recomendado de %2$d palabra.
es[1]: Es más o igual que el mínimo recomendado de %2$d palabras.

en: The text contains %1$d word. | The text contains %1$d words.
es[0]: El texto contiene %1$d palabra.
es[1]: El texto contiene %1$d palabras.

en: %1$d subheading is followed by more than the recommended maximum of %2$d words. Try to insert another subheading. | %1$d of the subheadings are followed by more than the recommended maximum of %2$d words. Try to insert additional subheadings.
es[0]:  %1$d de los subtítulos está seguido por más del máximo recomendado de %2$d palabras. Trata de insertar otro subtítulo.
es[1]:  %1$d de los subtítulos están seguidos por más del máximo recomendado de %2$d palabras. Trata de insertar más subtítulos.

en: The amount of words following each of the subheadings doesn't exceed the recommended maximum of %1$d words, which is great.
es: La cantidad de palabras que siguen a cada uno de sus subtítulos no supera el máximo recomendado de %1$d palabras, lo cual es genial.

en: %1$s of the sentences contain %2$smore than %3$s words%4$s, which is more than the recommended maximum of %5$s. Try to shorten the sentences.
es: %1$s de las frases contiene %2$smás de %3$s palabras%4$s, que es más que el máximo recomendado de %5$s. Trata de acortar tus frases.

en: %1$s of the sentences contain %2$smore than %3$s words%4$s, which is less than or equal to the recommended maximum of %5$s.
es: %1$s de las frases contiene %2$smás de %3$s palabras%4$s, que es menor o igual que el máximo recomendado de %5$s.

en: The meta description contains %1$d sentence %2$sover %3$s words%4$s. Try to shorten this sentence. | The meta description contains %1$d sentences %2$sover %3$s words%4$s. Try to shorten these sentences.
es[0]: La meta description contiene %1$d frase %2$sde más de %3$s palabras%4$s. Trata de acortar esta frase.
es[1]: La meta description contiene %1$d  frases %2$sde más de %3$s palabras%4$s. Trata de acortar estas frases.

en: The meta description contains no sentences %1$sover %2$s words%3$s.
es: La meta description no contiene frases %1$sde más de %2$s palabras%3$s.

en: The text contains %2$d consecutive sentences starting with the same word. Try to mix things up! | The text contains %1$d instances where %2$d or more consecutive sentences start with the same word. Try to mix things up!
es[0]: Tu texto contiene %2$d  frases consecutivas que comienzan con la misma palabra. ¡Intenta ser original!
es[1]: Tu texto contiene %1$d veces en que %2$d o más frases consecutivas comienzan con la misma palabra. ¡Intenta ser original!

en: %1$s of the sentences contain %2$spassive voice%3$s, which is more than the recommended maximum of %4$s. Try to use their active counterparts.
es: %1$s de las frases contiene una %2$svoz pasiva%3$s, que es más el máximo recomendado de %4$s. Trata de usar su contrapartida activa.

en: %1$s of the sentences contain %2$spassive voice%3$s, which is less than or equal to the recommended maximum of %4$s.
es: %1$s de las frases contiene una %2$svoz pasiva%3$s, que es menor o igual que el máximo recomendado de %4$s.

en: %1$d of the paragraphs contains more than the recommended maximum of %2$d words. Are you sure all information is about the same topic, and therefore belongs in one single paragraph? | %1$d of the paragraphs contain more than the recommended maximum of %2$d words. Are you sure all information within each of these paragraphs is about the same topic, and therefore belongs in a single paragraph?
es[0]: %1$d de los párrafos contiene más que el máximo recomendado de %2$d palabras.
    ¿Seguro de toda la información es sobre el mismo tema, y por lo tanto pertenece a un solo párrafo?
es[1]: %1$d de los párrafos contiene más que el máximo recomendado de %2$d palabras. ¿Estás seguro de que toda la información de cada uno de estos párrafos es sobre el mismo tema, y por lo tanto pertenece a un solo párrafo?

en: The meta description is over %1$d characters. Reducing the length will ensure the entire description will be visible.
es: La meta description especificada tiene más de %1$d caracteres. Reducir ese número asegurará que sea visible la descripción completa.

en: The keyword density is %1$s, which is too low; the focus keyword was found %2$d times.
es: La densidad de la palabra clave es de %1$s, lo que es un poco bajo; la palabra clave objetivo se encontró %2$d veces.

en: Step %1$d: %2$s
es: Paso %1$d: %2$s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Need help determining your settings? Configure %1$s step-by-step.
es: ¿Necesitas ayuda para determinar tus ajustes? Configura %1$s paso a paso.

en: No new notifications.
es: No hay nuevos avisos.

note: translators: %1$s expands anchor to knowledge base article, %2$s expands to </a>
en: Please refer to %1$sour article about how to connect your website to Google Search Console%2$s if you need assistance.
es: Por favor, si necesitas ayuda, revisa %1$snuestro artículo sobre cómo conectar tu web a Google Search Console%2$s.

en: Save all
es: Guardar todo

en: Save
es: Guardar

note: translators: %d resolves to the number of alerts being added.
en: You have %d new issue concerning your SEO! | You have %d new issues concerning your SEO!
es[0]: ¡Tienes %d nuevo problema relacionado con tu SEO!
es[1]: ¡Tienes %d nuevos problemas relacionados con tu SEO!

note: translators: 1: Author name; 2: Site name.
en: %1$s, Author at %2$s
es: %1$s, autor en %2$s

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: wpSEO data successfully imported. Would you like to %1$sdisable the wpSEO plugin%2$s?
es: Datos de wpSEO importados con éxito. ¿Te gustaría %1$sdesactivar el plugin wpSEO%2$s?

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: All in One SEO data successfully imported. Would you like to %1$sdisable the All in One SEO plugin%2$s?
es: Datos de All in One SEO importados con éxito. ¿Te gustaría %1$sdesactivar el plugin All in One SEO%2$s?

note: translators: 1,2: link open tag; 3: link close tag.
en: All in One SEO data successfully imported. Would you like to %1$sdisable the All in One SEO plugin%3$s? You've had Google Analytics enabled in All in One SEO, would you like to install our %2$sGoogle Analytics plugin%3$s?
es: Datos de All in One SEO importados con éxito. ¿Te gustaría %1$sdesactivar el plugin All in One SEO%3$s? Tienes activado Google Analytics en All in One SEO, ¿te gustaría instalar nuestro %2$splugin de Google Analytics%3$s?

en: Mobile preview
es: Vista previa móvil

en: Desktop preview
es: Vista previa escritorio

en: Use queries instead
es: Usar peticiones en su lugar

en: Use javascript instead.
es: Usar javascript en su lugar.

en: Select redirect
es: Elige redirección

en: Take the online Site Structure Training course and learn how to structure your website!
es: ¡Toma el curso online de entrenamiento de estructura de sitio y aprende a estructurar tu web!

en: you are <strong>not</strong> receiving updates.
es: <strong>no</strong> estás recibiendo actualizaciones.

en: INACTIVE
es: INACTIVO

en: you are receiving updates.
es: estás recibiendo actualizaciones.

en: ACTIVE
es: ACTIVO

en: <b>Warning!</b> Your %s license is inactive which means you're missing out on updates and support! <a href="%s">Activate your license</a> or <a href="%s" target="_blank">get a license here</a>.
es: <b>¡Atención!</b> ¡Tu licencia de %s está inactiva, lo que significa que te estás perdiendo actualizaciones y soporte! <a href="%s">Activa tu licencia</a> o <a href="%s" target="_blank">consigue una licencia aquí</a>.

en: <b>Warning!</b> You didn't set your %s license key yet, which means you're missing out on updates and support! <a href="%s">Enter your license key</a> or <a href="%s" target="_blank">get a license here</a>.
es: <b>¡Advertencia!</b> ¡No has configurado aún tu clave de licencia de %s, lo que significa que te estás perdiendo actualizaciones y soporte! <a href="%s">Introduce tu clave de licencia</a> o <a href="%s" target="_blank">consigue una licencia aquí</a>.

en: Please provide an SEO title by editing the snippet below.
es: Por favor introduce un título SEO editando el snippet de abajo.

en: Meta description preview:
es: Vista previa de la meta description:

en: Slug preview:
es: Vista previa del slug:

en: SEO title preview:
es: Vista previa del titulo SEO:

en: Close snippet editor
es: Cerrar el editor de snippet

en: Remove marks in the text
es: Quitar marcas del texto

en: Mark this result in the text
es: Marca este resultado en el texto

en: Marks are disabled in current view
es: Las marcas están desactivadas en la vista actual

en: Content optimization: Good SEO score
es: Optimización de contenido. Buena puntuación SEO

en: Good SEO score
es: Calificación SEO buena

en: Content optimization: OK SEO score
es: Optimización de contenido. Puntuación SEO válida

en: OK SEO score
es: Puntuación SEO aceptable

en: Content optimization: Bad SEO score
es: Optimización de contenido: Mala puntuación SEO

en: Bad SEO score
es: Calificación SEO mala

en: Content optimization: Has feedback
es: Optimización de contenido: Hay recomendaciones

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Stop_words
es: https://es.wikipedia.org/wiki/Palabra_vac%C3%ADa

en: The focus keyword appears in the URL for this page.
es: La palabra clave objetivo aparece en la URL de esta página.

en: You have far too little content, please add some content to enable a good analysis.
es: Tienes demasiado poco contenido, por favor, añade algo de contenido para permitir un buen análisis.

en: The images on this page contain alt attributes.
es: Las imágenes de esta página contienen etiquetas alt.

en: The images on this page do not have alt attributes containing the focus keyword.
es: Las imágenes en esta página no tienen atributos alt que contengan tu palabra clave objetivo.

en: The images on this page contain alt attributes with the focus keyword.
es: Las imágenes de esta página tienen atributos alt que contienen la palabra clave objetivo.

en: The text does not contain any subheadings. Add at least one subheading.
es: El texto no contiene ningún subtítulo. Añade al menos uno.

en: None of the paragraphs are too long, which is great.
es: Ninguno de tus párrafos es demasiado largo, lo cual es genial.

en: The SEO title is wider than the viewable limit.
es: El título SEO de la página es mayor que el límite visible.

en: The SEO title has a nice length.
es: El título SEO de la página tiene una longitud adecuada.

en: The SEO title is too short. Use the space to add keyword variations or create compelling call-to-action copy.
es: El título SEO de la página es demasiado corto. Utiliza el espacio para añadir variaciones de la palabra clave o escribe una llamada a la acción irresistible.

en: The length of the meta description is sufficient.
es: La longitud de la meta description es insuficiente.

en: The meta description contains the focus keyword.
es: La meta description contiene la palabra clave objetivo.

en: The keyphrase is over 10 words, a keyphrase should be shorter.
es: Tu frase clave tiene más de 10 palabras, una frase clave debe ser más corta.

en: Choose an image
es: Elige una imagen

en: Remove the image
es: Quita la imagen

en: company logo image preview
es: vista previa de la imagen de logotipo de la empresa

en: Choose image
es: Elige la imagen

en: MailChimp signup failed:
es: El registro en Mailchimp ha fallado:

en: Sign Up!
es: ¡Regístrate!

en: Name
es: Nombre

en: There is an error with the request.
es: Ocurrió un error en la petición.

en: Select profile
es: Elige perfil

en: Choose a profile
es: Elige un perfil

en: Reauthenticate with Google
es: Volver a identificar con Google

en: To allow %s to fetch your Google Search Console information, please enter your Google Authorization Code. Clicking the button below will open a new window.
es: Para permitir que %s obtenga tu información de la consola de búsqueda de Google, por favor, introduce tu código de autorización de Google. Al hacer clic en el botón de abajo se abrirá una nueva ventana.

en: Search Result Preview
es: Vista previa del resultado de búsqueda

en: URL preview:
es: Vista previa de la URL:

en: Please provide a meta description by editing the snippet below.
es: Por favor introduce una meta description editando el snippet de abajo.

en: Edit snippet
es: Editar snippet

en: Search Result Form
es: Formulario de resultado de búsqueda

en: You can click on each element in the preview to jump to the Snippet Editor.
es: Puedes hacer clic en cualquier elemento de la vista previa para ir al editor del snippet.

en: SEO title preview:
es: Vista previa del título SEO:

en: This is an example title - edit by clicking here
es: Este es un título de ejemplo - edítalo haciendo clic aquí

en: Slug preview:
es: Vista previa del slug:

en: Meta description preview:
es: Vista previa de la meta description:

en: Please provide a meta description by editing it here.
es: Por favor, facilita una meta description editándola aquí.

en: Close search result form
es: Cerrar formulario de resultado de búsqueda

en: A problem occurred when saving the current step, {{link}}please file a bug report{{/link}} describing what step you are on and which changes you want to make (if any).
es: Ocurrió un problema al guardar este paso, {{link}}por favor, envía un informe de fallos{{/link}} describiendo en qué paso estás y qué cambios querías hacer (si los hubiera).

en: Close the Wizard
es: Cerrar el asistente

en: Previous step
es: Paso previo

en: Next step
es: Paso siguiente

en: Export settings
es: Exportar configuraciones

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium translators: %s expands to Yoast SEO Premium.
en: Get %s now!
es: ¡Obtener %s ahora!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO Premium.
en: You're not getting the benefits of %1$s yet. If you had %1$s, you could use its awesome features:
es: No estás obteniendo aún los beneficios de %1$s. Si tuvieses %1$s podrías usar estas fantásticas características:

note: translators: %1$s is the notification dismissal link start tag, %2$s is the link closing tag.
en: %1$sPlease don't show me this notification anymore%2$s
es: %1$sPor favor, no me muestres más este aviso%2$s

note: translators: %1$s is a link start tag to the bugreport guidelines on the Yoast knowledge base, %2$s is the link closing tag.
en: If you are experiencing issues, %1$splease file a bug report%2$s and we'll do our best to help you out.
es: Si estás experimentando problemas %1$spor favor, envía un informe de fallos%2$s y haremos todo lo posible para ayudarte.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s is a link start tag to the plugin page on WordPress.org, %3$s is the link closing tag.
en: We've noticed you've been using %1$s for some time now; we hope you love it! We'd be thrilled if you could %2$sgive us a 5 stars rating on WordPress.org%3$s!
es: Hemos detectado que estás hace ya tiempo que usas %1$s; ¡esperamos que te encante! ¡Nos emocionaría si nos %2$sdas una valoración de 5 estrellas en WordPress.org%3$s!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO for WordPress Training, %2$s to Yoast SEO for WordPress.
en: Take the %1$s course and become a certified %2$s expert!
es: ¡Haz el curso %1$s y conviértete en un experto certificado en %2$s!

note: translators: %1$s expands to a link start tag to the Yoast Services page, %2$s is the link closing tag.
en: Do you want to get a grip on your own SEO-strategy? Learn all about it in one of %1$sour courses%2$s.
es: ¿Quieres tener el control de tu propia estrategia de SEO? Aprende todo lo que necesitas en uno de %1$snuestros cursos%2$s.

note: translators: %s expands to Yoast SEO.
en: %s &rsaquo; Configuration Wizard
es: %s &rsaquo; Asistente de configuración

note: translators: %1$s expands to Yoast WooCommerce SEO.
en: Buy the %1$s plugin now and optimize your shop today to improve your product promotion!
es: ¡Compra el plugin %1$s y optimiza hoy tu tienda para mejorar la promoción de tus productos!

note: translators: %1$s expands to a link start tag to the Yoast plugin page, %2$s is the link closing tag.
en: Take your SEO to the next level and outrank your competition with our %1$sSEO plugins%2$s.
es: Lleva tu SEO al próximo nivel y supera a tu competencia con nuestros %1$splugins SEO%2$s.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO Premium.
en: Let our experts set up your %1$s plugin!
es: ¡Deja que nuestros expertos configuren tu plugin %1$s!

note: translators: %1$s expands to a link start tag to the Yoast Services page, %2$s to Yoast, %3$s is the link closing tag.
en: Do you want to know how to improve your rankings? %1$sLet team %2$s help you!%3$s
es: ¿Quieres saber cómo mejorar tus posiciones en los buscadores? %1$s¡Deja que el equipo de %2$s te ayude!%3$s

en: Courses
es: Cursos

en: Services
es: Servicios

en: Date archives settings
es: Ajustes de archivos por fecha

en: Author archives settings
es: Ajustes de archivos de autor

en: Remove keyword
es: Quitar palabra clave

note: translators: %1$s expands to the image recommended width, %2$s to its height.
en: %1$s by %2$s
es: %1$s por %2$s

en: Choose your settings.zip file
es: Elige tu archivo settings.zip

en: Open the configuration wizard
es: Abre el asistente de configuración

en: Configuration wizard
es: Asistente de configuración

en: Enter the meta keywords
es: Introduce las meta keywords

en: Enter a focus keyword
es: Introduce una palabra clave objetivo

note: translators: %1$s expands anchor to premium plugin page, %2$s expands to </a>
en: By the way, did you know we also have a %1$sPremium plugin%2$s? It offers advanced features, like a redirect manager and support for multiple keywords. It also comes with 24/7 personal support.
es: Dicho sea de paso ¿sabías que también tenemos un %1$s plugin Premium%2$s? Ofrece funcionalidades avanzadas, como un gestor de redirecciones, y compatibilidad con múltiples palabras clave. También incluye soporte personal 24/7.

en: (no title)
es: (sin título)

en: %s installation wizard
es: Asistente de instalación de %s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s comes with a lot of features. You can enable / disable some of them below.
es: %1$s viene con un montón de características. Puedes activar / desactivar algunas a continuación.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: The %1$s admin bar menu contains useful links to third-party tools for analyzing pages and makes it easy to see if you have new notifications.
es: El menú de la barra de administración de %1$s contiene enlaces útiles de herramientas de terceros con las que analizar páginas y facilitarte ver si tienes nuevos avisos.

en: Admin bar menu
es: Menú de la barra de administración

note: translators: %1$s expands to Ryte.
en: The %1$s integration checks daily if your site is still indexable by search engines and notifies you when this is not the case.
es: La integración de %1$s comprueba a diario si tu sitio aún está indexado en los motores de búsqueda, y te avisa cuando no sea así.

en: The advanced settings include site-wide settings for your titles and meta descriptions, social metadata, sitemaps and much more.
es: Los ajustes avanzados incluyen ajustes globales para tus títulos y meta descriptions, metadatos sociales, mapas del sitio y mucho más.

en: Advanced settings pages
es: Páginas de ajustes avanzados

en: Features
es: Características

en: More info
es: Más información

en: Get Yoast SEO Premium now »
es: Consigue ahora Yoast SEO Premium »

en: Gain access to our 24/7 support team.
es: Consigue acceso a nuestro equipo de soporte 24/7.

en: Check what your Facebook or Twitter post will look like.
es: Comprueba como se verá tu publicación en Facebook o Twitter.

en: Social Previews
es: Vistas previas sociales

en: Optimize a single post for up to 5 keywords.
es: Optimiza una entrada en hasta 5 palabras clave

en: Create and manage redirects within your WordPress install.
es: Crea y gestiona redirecciones desde tu instalación de WordPress.

en: SEO title
es: Título SEO

note: Translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to Yoast SEO Premium, %3$s opens the link, %4$s closes the link.
en: While we strive to make setting up %1$s as easy as possible, we understand it can be daunting. If you’d rather have us set up %1$s for you (and get a copy of %2$s in the process), order our %3$s%1$s configuration service%4$s here!
es: Aunque hemos tratado que configurar %1$s sea lo más fácil posible, entendemos que puede ser intimidante. Si prefieres que configuremos %1$s por ti (y de paso tener una copia de %2$s) ¡contrata nuestro %3$s%1$sservicio de configuración de %4$s aquí!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: Welcome to the %1$s configuration wizard. In a few simple steps we'll help you configure your SEO settings to match your website's needs!
es: Bienvenido al asistente de instalación de  %1$s. ¡En unos pocos pasos te ayudaremos a configurar tus ajustes SEO para que se ajusten a las necesidades de tu web!

en: Google shows your website's name in the search results, if you want to change it, you can do that here.
es: Google muestra el nombre de tu web en los resultados de búsqueda, y si quieres cambiarlo, puedes hacerlo aquí.

en: Greater than sign
es: Símbolo mayor que

en: Less than sign
es: Símbolo de menor que

en: Right angle quotation mark
es: Comilla inclinada a la derecha

en: Left angle quotation mark
es: Comilla inclinada a la izquierda

en: Small tilde
es: Tilde pequeña

en: Vertical bar
es: Barra vertical

en: Low asterisk
es: Asterisco bajo

en: Asterisk
es: Asterisco

en: Bullet
es: Viñeta

en: Middle dot
es: Punto medio

en: Em dash
es: Guión largo

en: En dash
es: Guión corto

en: Dash
es: Guión

en: Choose the symbol to use as your title separator. This will display, for instance, between your post title and site name. Symbols are shown in the size they'll appear in the search results.
es: Elige qué símbolo utilizar como separador de título. Se mostrará, por ejemplo, entre el título de tu publicación y el nombre del sitio. Los símbolos se muestran en el tamaño en el que aparecerán en los resultados de búsqueda.

en: The name of the person
es: El nombre de la persona

en: Yes
es: Sí

en: Does, or will, your site have multiple authors?
es: ¿Tiene o tendrá tu sitio varios autores?

en: The name of the company
es: El nombre de la empresa

en: Provide an image of the company logo
es: Facilita una imagen del logo de la empresa

en: Hidden
es: Oculto

note: Translators: %1$s expands to the name of the post type. The options given to the user are "visible" and "hidden"
en: The post type "%1$s" should be
es: El tipo de contenido "%1$s" debería ser

en: WordPress automatically generates an URL for each media item in the library. Enabling this will allow for google to index the generated URL.
es: WordPress genera automáticamente una URL para cada elemento multimedia existente en la biblioteca. Activando esto permitirá a Google indexar la URL generada.

en: Success!
es: ¡Lo lograste!

en: Title settings
es: Ajustes de título

en: Multiple authors
es: Varios autores

en: Post type visibility
es: Visibilidad de tipos de contenido

en: Social profiles
es: Perfiles sociales

en: Site type
es: Tipo de sitio

en: Environment
es: Entorno

en: Welcome!
es: ¡Bienvenido!

note: translators: %1$s resolves to the option name passed to the lookup registration
en: Yoast option %1$s not found.
es: El ajuste %1$s de Yoast no está disponible.

note: translators: %s expands to <span lang="en">noindex</span>
en: Posts that are set to &#8220;%s&#8221;
es: Entradas configuradas como &#8220;%s&#8221;

en: Microsoft Edge Site Scan
es: Escaneo del sitio en Microsoft Edge

en: Google Structured Data Test
es: Test de datos estructurados de Google

en: Posts list
es: Lista de entradas

en: Posts list navigation
es: Navegación por la lista de entradas

en: Filter posts list
es: Filtrar la lista de entradas

en: Note that links to archives might be still output by your theme and you would need to remove them separately.
es: Observa que los enlaces a los archivos aún podrían verse en tu tema y que puede que tengas que quitarlos por tu cuenta.

en: View credits
es: Ver créditos

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Take a look at the people that create %1$s.
es: Conoce a las personas que han creado %1$s.

en: Team and contributors
es: Equipo y colaboradores

note: translators: %s expands to the current taxonomy index value
en: Default for this taxonomy type, currently: %s
es: Por defecto en este tipo de taxonomía, actualmente: %s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO extensions
en: %1$s to optimize your site even further
es: %1$s para optimizar tu sitio aún más

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s extensions
es: Extensiones de %1$s

en: Comes with our 30-day no questions asked money back guarantee
es: Con nuestra garantía de devolución del dinero de 30 días sin preguntas

note: translators: Text between %1$s and %2$s will only be shown to screen readers. %3$s expands to the product name.
en: More information %1$sabout %3$s%2$s
es: Más información %1$ssobre %3$s%2$s

note: translators: $1$s expands to Yoast SEO Premium
en: Buy %1$s
es: Compra %1$s

en: Installed
es: Instalado

en: gain access to our 24/7 support team.
es: obtén acceso a nuestro equipo de soporte 24/7.

en: Premium support
es: Soporte premium

en: check what your Facebook or Twitter post will look like.
es: comprueba cómo se verá tu publicación en Facebook o Twitter.

en: Social previews
es: Vistas previas sociales

en: optimize a single post for up to 5 keywords.
es: optimiza una entrada en hasta 5 palabras clave.

en: Multiple focus keywords
es: Varias palabras clave objetivo

en: create and manage redirects from within your WordPress install.
es: crea y administra redirecciones desde dentro de tu instalación de WordPress.

en: Redirect manager
es: Gestor de redirecciones

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO Premium
en: %1$s, take your optimization to the next level!
es: ¡%1$s, lleva tu optimización al siguiente nivel!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to WooCommerce
en: A seamless integration between %1$s and %2$s
es: Integración sin fisuras entre %1$s y %2$s

note: translators: %1$s expands to Yoast, %2$s expands to WooCommerce
en: Use %1$s breadcrumbs instead of %2$s ones
es: Utiliza las migas de pan de %1$s en vez de las de %2$s

en: Improve sharing on Pinterest
es: Mejoras al compartir en Pinterest

en: Improve the usability of your contact page
es: Mejoras en la usabilidad de tu página de contacto

en: Easily insert Google Maps, a store locator, opening hours and more
es: Inserción sencilla de Google Maps, un localizador de tiendas, horas de apertura y más

en: Get found by potential clients
es: Consigue que te encuentren tus clientes potenciales

en: Creates XML News Sitemaps
es: Crea mapas del sitio XML de noticias

en: Immediately pings Google on the publication of a new post
es: Envía pings an Google inmediatamente, cada vez que se publique una nueva entrada

en: Optimize your site for Google News
es: Optimiza tu sitio para Google News

en: Make videos responsive through enabling fitvids.js
es: Haz que los vídeos sean adaptables activando fitvids.js

en: Enhance the experience of sharing posts with videos
es: Mejora la experiencia compartiendo entradas con vídeos

en: Show your videos in Google Videos
es: Muestra tus vídeos en Google Videos

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: The following file is blocking your XML sitemaps from working properly. Either delete it (this can be done with the "Fix it" button) or disable %1$s XML sitemaps. | The following files are blocking your XML sitemaps from working properly. Either delete them (this can be done with the "Fix it" button) or disable %1$s XML sitemaps.
es[0]: El siguiente archivo está impidiendo que tus mapas del sitio XML funcionen correctamente. Bórralo (puedes hacerlo con el botón "Arreglarlo") o desactivando los mapas del sitio de %1$s.
es[1]: Los siguientes archivos están impidiendo que tus mapas del sitio XML funcionen correctamente. Bórralos (puedes hacerlo con el botón "Arreglarlo") o desactivando los mapas del sitio de %1$s.

en: Crawl issues list
es: Lista de problemas de rastreo

en: Crawl issues list navigation
es: Navegación por la lista de problemas de rastreo

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221;
es: Modificar &#8220;%s&#8221;

en: Filter by post type
es: Filtrar por tipo de contenido

en: Show All Post Types
es: Mostrar todos los tipos de contenido

en: Go Premium
es: Ir al premium

en: Files successfully removed.
es: Archivos borrados con éxito.

note: translators: %s expands to the directory path and name.
en: The directory %s could not be removed. Please remove it via FTP.
es: No se ha podido borrar el directorio %s. Por favor, bórralo por FTP.

en: Notifications
es: Avisos

en: Removes the keyword tab from the metabox and disables all SEO-related suggestions.
es: Quita la pestaña de palabra clave de la caja meta y desactiva todas las sugerencias relacionadas con el SEO.

en: Disable SEO analysis
es: Desactivar análisis SEO

en: Twitter settings
es: Ajustes de Twitter

en: Pinterest settings
es: Ajustes de Pinterest

en: Google+ settings
es: Ajustes de Google+

en: Facebook settings
es: Ajustes de Facebook

en: To let search engines know which social profiles are associated to this site, enter them below:
es: Para permitir que los motores de búsqueda sepan qué perfiles sociales están asociados a este sitio introdúcelos a continuación:

en: Your social profiles
es: Tus perfiles sociales

en: User sitemap settings
es: Ajustes de mapa del sitio para el usuario

en: Taxonomies sitemap settings
es: Ajustes de mapa del sitio para taxonomías

en: Post types sitemap settings
es: Ajustes de mapa del sitio para tipos de contenido

en: Entries per sitemap page
es: Entradas por cada página del mapa del sitio

en: Your XML Sitemap
es: Tu mapa del sitio XML

en: Excluded posts settings
es: Ajustes de publicación excluidos

note: translators: %1$s and %2$s expand to a link to the SEO Permalinks settings page.
en: As you are redirecting attachment URLs to parent post URLs, these settings will currently only have an effect on unattached media items! So remember: If you change the %1$sattachment redirection setting%2$s in the future, the below settings will take effect for *all* media items.
es: ¡Como estás redirigiendo las URLs de los adjuntos a las URLs de las publicaciones estos ajustes solo tendrán efecto en los elementos sin adjuntos! Así que recuerda: si cambias el %1$sajuste de redirección de adjuntos%2$s en el futuro los ajustes siguientes tendrán efectto en *todos* los elementos multimedia.

en: Removes the keyword tab from the metabox and disables all keyword-related suggestions.
es: Quita la pestaña de palabra clave de la caja meta y desactiva todas las sugerencia relacionadas con la palabra clave.

en: Keyword analysis
es: Análisis de palabra clave

en: Title separator symbol
es: Símbolo separador del título

en: Security setting
es: Ajuste de seguridad

en: Restore default settings
es: Restablecer los ajustes por defecto

en: RSS feed settings
es: Ajustes del feed RSS

en: Stop words in slugs.
es: Palabras vacías en los slugs.

en: Breadcrumbs settings
es: Ajustes de migas de pan

en: Make primary
es: Hacer principal

en: Content optimization
es: Optimización de contenido

en: Enter your Google Authorization Code and press the Authenticate button.
es: Introduce tu código de autorización de Google y pulsa el botón Autorizar.

note: Translators: %1$s: expands to Yoast SEO, %2$s expands to Google Search Console.
en: To allow %1$s to fetch your %2$s information, please enter your Google Authorization Code. Clicking the button below will open a new window.
es: Para permitir que %1$s recupere tu información de %2$s, por favor, introduce tu código de autorización de Google. Al hacer clic en el botón siguiente se abrirá  una nueva ventana.

en: Knowledge base article
es: Artículo de la base de conocimiento

en: Open the knowledge base article in a new window or read it in the iframe below
es: Abre el artículo de la base de conocimiento en una nueva ventana o léelo en el marco de abajo

en: Search results
es: Resultados de búsqueda

en: Yoast SEO video tutorial
es: Tutorial en vídeo de Yoast SEO

note: translators: %s: number of notifications
en: %s notification | %s notifications
es[0]: %s aviso
es[1]: %s avisos

en: Disable readability analysis
es: Desactivar el análisis de legibilidad

en: Removes the readability tab from the metabox and disables all readability-related suggestions.
es: Quita la pestaña de legibilidad de la caja meta y desactiva todas las sugerencias relacionadas con la legibilidad.

en: Readability analysis
es: Análisis de legibilidad

en: Needs improvement
es: Necesita mejoras

en: Readability
es: Legibilidad

note: translators: %1$s resolves to https://github.com/Yoast/wordpress-seo
en: You are trying to load non-minified files, these are only available in our development package. Check out %1$s to see all the source files.
es: Estás tratando de cargar archivos sin minimizar, y solo están disponibles en nuestro paquete de desarrollo. Revisa %1$s para ver todos los archivos originales.

en: You have a new issue concerning your SEO!
es: ¡Tienes un nuevo problema relacionado con tu SEO!

note: translators: 1: number; 2: number received from user.
en: "Max entries per sitemap page" should be below %1$s to meet Google's requirements, which %2$s is not.
es: El "Número máximo de entradas por página del mapa del sitio" debería ser inferior a %1$s para cumplir con los requisitos de Google, y %2$s no lo cumple.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s Dashboard
es: %1$s Escritorio

en: Restore this item.
es: Restaurar este elemento.

en: Dismiss this item.
es: Descartar este elemento.

en: Good job! We could detect no serious SEO problems.
es: ¡Buen trabajo! No hemos podido detectar ningún problema grave de SEO.

en: We have detected the following issues that affect the SEO of your site.
es: Hemos detectado los siguientes problemas que afectan al SEO de tu sitio.

en: Problems
es: Problemas

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s to the version number of the plugin.
en: We're always grateful for patches from non-regular contributors, in %1$s %2$s, patches from the following people made it in:
es: Siempre estamos agradecidos de las mejoras que aportan los colaboradores espontáneos, in %1$s %2$s, hay aportaciones de las siguientes personas en:

en: Community contributors
es: Colaboradores de la comunidad

en: Tester
es: Auditor

en: Quality Assurance & Testing
es: Comprobación y seguro de calidad

en: Yoast Developers
es: Desarrolladores Yoast

en: Development Leaders
es: Líderes del desarrollo

en: Linguist
es: Lingüista

en: Head R&D
es: Cabecera R&D

en: Product Management
es: Gestión de producto

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: This is the content analysis, a collection of content checks that analyze the content of your page. %1$sLearn more about the Content Analysis Tool%2$s.
es: Este es el análisis de contenido, una colección de revisiones de contenido que analizan el contenido de tu página. %1$sAprende más sobre la herramienta de análisis de contenido%2$s.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Pick the main keyword or keyphrase that this post/page is about. %1$sLearn more about the Focus Keyword%2$s.
es: Escoge la palabra clave principal o frase clave sobre la que trata esta entrada/página. %1$sAprende más sobre la palabra clave objetivo%2$s.

en: Analysis
es: Análisis

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: This is a rendering of what this post might look like in Google's search results. %1$sLearn more about the Snippet Preview%2$s.
es: Ésta es una representación de cómo podría verse esta publicación en los resultados de búsqueda de Google. %1$sAprende más acerca de la vista previa del snippet%2$s.

en: Not available
es: No disponible

en: Enter your focus keyword
es: Introduce tu palabra clave objetivo

en: Keyword:
es: Palabra clave:

note: translators: %1$s expands to Yoast News SEO.
en: Buy the %1$s plugin now and start optimizing to get your site featured in Google News!
es: ¡Compra el plugin %1$s para empezar a optimizar tu sitio y hacer que tu web destaque en Google News!

note: translators: %1$s expands to Yoast Local SEO.
en: Buy the %1$s plugin now to improve your site&#8217;s Local SEO and ranking in Google Maps!
es: ¡Compra el plugin %1$s para mejorar el SEO local de tu sitio y mejorar los resultados en Google Maps!

note: translators: %1$s expands to Yoast Video SEO.
en: Buy the %1$s plugin now and optimize your videos for video search results and social media!
es: ¡Compra el plugin %1$s y optimiza tus videos para los resultados de búsqueda de vídeo y los medios sociales!

en: Take the online Basic SEO Training course and learn the fundamentals of SEO!
es: ¡Asiste al curso online de formación básica de SEO y aprende los fundamentos del SEO!

en: Take the online SEO Copywriting Training course and learn how to write awesome copy that ranks!
es: ¡Asiste al curso de entrenamiento de escritura SEO y aprende cómo escribir fantásticos textos que posicionen!

en: Filter by SEO Score
es: Filtrar por puntuación SEO

en: Meta description not set.
es: No se ha definido la meta description.

en: Video tutorial
es: Videotutorial

note: translators: %s: expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Email support is a %s feature
es: El soporte por correo electrónico es una característica %s

en: Knowledge base
es: Base de conocimientos

en: Loading...
es: Cargando...

en: Something went wrong. Please try again later.
es: Algo salió mal. Por favor, inténtalo de nuevo más tarde.

en: Search the Yoast knowledge base
es: Buscar en la base de conocimientos de Yoast .

en: No results found.
es: No se han encontrado resultados.

en: Dashboard
es: Escritorio

note: translators: %1$s resolves to the starting tag of the link to the permalink settings page, %2$s resolves to the closing tag of the link
en: You can fix this on the %1$sPermalink settings page%2$s.
es: Puedes solucionar este problema en la %1$spágina de ajustes de enlaces permanentes%2$s.

note: translators: %1$s resolves to the opening tag of the link to the comment setting page, %2$s resolves to the closing tag of the link
en: Simply uncheck the box before "Break comments into pages..." on the %1$sComment settings page%2$s.
es: Simplemente desmarca la casilla antes de "Separar comentarios en páginas…" de la %1$spágina de ajustes de comentarios%2$s.

en: Paging comments is enabled, this is not needed in 999 out of 1000 cases, we recommend to disable it.
es: La paginación de comentarios está activada, esto no es necesario en 999 de 1000 casos, te recomendamos desactivarla.

en: Replaced with the primary category of the post/page
es: Reemplazado con la categoría principal de la entrada/página

en: Pinterest confirmation
es: Confirmación de Pinterest

en: If you have already confirmed your website with Pinterest, you can skip the step below.
es: Si ya has confirmado tu web en Pinterest puedes saltarte este paso.

en: You can choose to not include users without posts.
es: Puedes elegir no incluir a los usuarios que no tengan entradas.

en: Users without posts
es: Usuarios sin entradas

en: The user sitemap contains the author archive URLs for every user on your site.
es: El mapa del sitio de usuario contiene las URLs del archivo de autor de cada usuario de tu sitio.

en: Format-based archives
es: Archivos de formatos

en: Webmaster Tools verification
es: Verificación en las herramientas para webmasters

en: Need some help?
es: ¿Necesitas más ayuda?

en: Show information about the focus keyword
es: Muestra información sobre la palabra clave objetivo

en: Show information about the content analysis
es: Mostrar información sobre el análisis de contenido

en: Show information about the snippet editor
es: Muestra información sobre el editor del snippet

note: translators: %s expands to the product name
en: Buy %s
es: Comprar %s

en: Show information about errors in category 'Soft 404'
es: Mostrar información de errores de la categoría 'Soft 404'

en: Show information about errors in category 'Server'
es: Mostrar información de errores de la categoría 'Servidor'

en: Show information about errors in category 'Blocked'
es: Mostrar información de errores de la categoría 'Bloqueado'

en: Show information about errors in category 'Other'
es: Mostrar información de errores de la categoría 'Otros'

en: Show information about errors in category 'Not Found'
es: Mostrar información sobre errores de la categoría 'No encontrado'

en: Show information about errors in category 'Access Denied'
es: Mostrar información sobre errores de la categoría 'Acceso denegado'

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: New %1$s Title
es: Nuevo título de %1$s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Existing %1$s Title
es: Título %1$s existente

en: Expected an integer as input.
es: Se esperaba un número entero.

en: Trying to build the sitemap cache key, but the postfix and prefix combination leaves too little room to do this. You are probably requesting a page that is way out of the expected range.
es: Se ha intentado crear la clave de cache del mapa del sitio pero la combinación de sufijo y prefijo deja demasiado abiertas las opciones. Es posible que quieras mostrar una página que no esté en el rango deseado.

en: Note: this feature has been deprecated, as the SEO value is close to 0 these days. If you disable it you will not be able to put it back on.
es: Nota: Esta funcionalidad ha sido abandonada ya que su valor en SEO es cercano a 0 actualmente. Si la desactivas no podrás volver a instalarla después.

en: Redirect
es: Redirección

en: No redirect
es: Sin redirección

en: Remove
es: Quitar

en: Keep
es: Conservar

en: Bold the last page
es: Última página en negrita

en: Regular
es: Normal

en: Bold
es: Negrita

en: Show Blog page
es: Mostrar la página del blog

note: translators: %s is the taxonomy title. This will be shown to screenreaders
en: Primary %s
es: Principal %s

en: Primary
es: Principal

note: translators: accessibility text. %1$s expands to the term title, %2$s to the taxonomy title.
en: Make %1$s primary %2$s
es: Hacer %1$s primario %2$s

en: Integrations
es: Integraciones

en: Term is set to noindex.
es: El término se ha etiquetado como noindex

en: Filter specific user roles
es: Filtrar por niveles de usuario específicos

en: Not in sitemap
es: No está en el mapa del sitio

en: In sitemap
es: En el mapa del sitio

en: Author / user sitemap
es: Mapa del sitio de autor / usuario

en: XML sitemap functionality
es: Funcionalidad de mapa del sitio XML

en: Subpages of archives
es: Subpáginas de archivos

en: Author archives
es: Archivos de autor

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Show
es: Mostrar

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: The advanced section of the %1$s meta box allows a user to noindex posts or change the canonical. These are things you might not want if you don't trust your authors, so by default, only administrators can do this. Enabling the advanced box allows all users to change these settings.
es: La sección avanzada de la meta box %1$s permite no indexar entradas o cambiar la relación canonical. Son cuestiones que puede que no quieras si no confías en tus autores así que por defecto solo los administradores pueden hacerlo. Activando la caja avanzada se permite a todos los usuarios cambiar estos ajustes.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Advanced part of the %1$s meta box
es: Sección avanzada de la caja meta %1$s

en: Enabled
es: Activado

en: Disabled
es: Desactivado

note: translators: %1$s: expands to Yoast SEO, %2$s: expands to Ryte.
en: %1$s has not fetched your site's indexability status yet from %2$s
es: %1$s no ha obtenido aún el estado de indexación de tu sitio desde %2$s

note: translators: %s: wp_title() function.
en: The separator defined in your theme's %s tag.
es: El separador definido en la etiqueta %s de tu tema.

en: No index
es: No indexar

en: Import from wpSEO
es: Importar desde wpSEO

note: translators: %s expands to <code>?replytocom</code>
en: Remove the %s variables.
es: Quitar las variables %s.

note: translators: %s expands to <code>/category/</code>
en: Strip the category base (usually %s) from the category URL.
es: Quitar la categoría base (normalmente %s) de la URL de categoría.

en: Analyze entire site
es: Analizar el sitio completo

en: Fetch the current status
es: Ver el estado actual.

note: translators: %1$s: opens a link to a related knowledge base article, %2$s: expands to Yoast SEO, %3$s: closes the link, %4$s: expands to Ryte.
en: %1$s%2$s has not been able to fetch your site's indexability status%3$s from %4$s
es: %1$s%2$s no ha sido capaz de obtener el estado de indexación de tu sitio%3$s desde %4$s

en: Your homepage can be indexed by search engines.
es: Tu página de inicio puede ser indexada por los motores de búsqueda.

note: translators: %1$s expands to Ryte.
en: Indexability check by %1$s
es: Comprobación de indexación de %1$s

en: Architect
es: Arquitecto

note: translators: %1$s expands to the social network name
en: If you want to use an image for sharing on %1$s, you can upload / choose an image or add the image URL here.
es: Si quieres utilizar una imagen para compartir en %1$s puedes subir/elegir una imagen o añadir aquí la URL de la imagen.

note: translators: %1$s expands to the social network name
en: If you don't want to use the meta description for sharing on %1$s but want another description there, write it here.
es: Si quieres utilizar otro texto diferente a la meta description para compartir en %1$s escríbelo aquí.

note: translators: %1$s expands to the social network name
en: If you don't want to use the title for sharing on %1$s but instead want another title there, write it here.
es: Si quieres utilizar otro texto diferente al title para compartir en %1$s escríbelo aquí.

note: translators: 1: opens a link to a related knowledge base article. 2: closes the link translators: %1$s: opens a link to a related knowledge base article. %2$s: closes the link.
en: %1$sYour homepage cannot be indexed by search engines%2$s. This is very bad for SEO and should be fixed.
es: %1$sTu página principal no puede ser indexada por los motores de búsqueda%2$s. Esto es muy perjudicial para el SEO y debe ser solucionado.

en: Once Weekly
es: Una vez por semana

en: Add-ons
es: Extras

en: SEO score
es: Puntuación SEO

en: Snippet editor
es: Editor del snippet

en: Add keyword
es: Añadir palabra clave

en: wpSEO has been deactivated
es: wpSEO ha sido desactivado

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The plugin wpSEO has been detected. Do you want to %1$simport its settings%2$s?
es: Se ha detectado el plugin wpSEO. ¿Quieres %1$simportar sus configuraciones%2$s?

en: Twitter metadata
es: Metadatos de Twitter

en: Facebook / Open Graph metadata
es: Metadatos de Facebook/Open Graph

en: Recalculating SEO scores for all pieces of content with a focus keyword.
es: Recalculando la puntuación SEO para todo el contenido con palabra clave objetivo

note: translators: 1: expands to a <span> containing the number of posts recalculated. 2: expands to a <strong> containing the total number of posts.
en: %1$s of %2$s done.
es: %1$s de %2$s hecho.

note: translators: 1: is a link to 'admin_url / admin.php?page=wpseo_tools&recalculate=1' 2: closing link tag
en: We've updated our SEO score algorithm. %1$sRecalculate the SEO scores%2$s for all posts and pages.
es: Hemos actualizado nuestro algoritmo de puntuación SEO. %1$sRecalcula las puntuaciones SEO%2$s de todas las entradas y páginas.

note: Author of the plugin/theme
en: Team Yoast
es: Equipo Yoast

note: Description of the plugin/theme
en: The first true all-in-one SEO solution for WordPress, including on-page content analysis, XML sitemaps and much more.
es: La primera verdadera solución SEO todo en uno para WordPress, incluyendo análisis de contenido de páginas, mapas del sitio en XML y mucho más.

en: Activation failed:
es: Ha fallado la activación:

en: The filter extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
es: La extensión filtro parece no estar disponible. Por favor, pide a tu proveedor de alojamiento web que la habilite.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s / %3$s: links to the installation manual in the Readme for the Yoast SEO code repository on GitHub
en: The %1$s plugin installation is incomplete. Please refer to %2$sinstallation instructions%3$s.
es: La instalación del plugin %1$s no se ha completado. Por favor, consulta las %2$sinstrucciones de instalación%3$s.

en: The Standard PHP Library (SPL) extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
es: La extensión de librería estándar PHP (SPL) parece no estar disponible. Por favor, pide a tu proveedor de hosting que la active.

en: %sRenew your license now%s.
es: %sRenueva tu licencia ahora%s.

en: Your %s license will expire on %s.
es: Tu licencia %s expirará el %s.

en: You defined your license key using the %s PHP constant.
es: Has definido su clave de licencia usando la constante PHP %s.

en: Paste your %s license key here...
es: Pega tu clave de licencia de %s aquí…

en: License Key
es: Clave de licencia

en: Please enter a license key in the field below first.
es: Por favor, introduce primero una clave de licencia en el campo de abajo.

en: Activate License
es: Activar licencia

en: (deactivate your license so you can activate it on another WordPress site)
es: (desactiva tu licencia para poder activarla en otro sitio WordPress)

en: Deactivate License
es: Desactivar licencia

en: Toggle license status
es: Alternar estado de la licencia.

en: License status
es: Estatus de la licencia

en: Your server has an outdated version of the PHP module cURL (Version: %s). Please ask your hosting company to update this to a recent version of cURL. You can read more about that in our %sKnowledge base%s.
es: Tu servidor tiene una versión sin actualizar del módulo de PHP cURL (versión: %s). Por favor, solicita a tu empresa de hosting para actualizarla a una versión reciente de cURL. Puedes leer más sobre eso en nuestra %sbase de conocimiento%s.

en: We couldn't create a connection to our API to verify your license key(s). Please ask your hosting company to allow outgoing connections from your server to %s.
es: No pudimos crear una conexión a nuestra API para verificar tu(s) clave(s) de licencia. Por favor, solicita a tu empresa de hosting que permita conexiones salientes desde su servidor hacia %s.

en: This site has not been activated properly on yoast.com and thus cannot check for future updates. Please activate your site with a valid license key.
es: Este sitio no se ha activado correctamente en yoast.com y por lo tanto no se puede comprobar si hay actualizaciones futuras. Por favor, activa tu sitio con una clave de licencia válida.

en: %s failed to check for updates because of the following error: <em>%s</em>
es: %s no hemos podido comprobar si hay actualizaciones debido al siguiente error: <em>%s</em>

en: %s is network activated, please contact your site administrator to manage the license.
es: %s está activa en la red, por favor contacta con el administrador del sitio para gestionar la licencia.

en: %s is network activated, you can manage your license in the <a href="%s">network admin license page</a>.
es: %s está activa en la red, puedes configurar tu licencia en la <a href="%s">página de licencia del administrador de la red</a>

en: %s: License Settings
es: %s: Ajustes de licencia

en: Request error: "%s" (%scommon license notices%s)
es: Error en la petición: "%s" (%savisos comunes de licencia%s)

en: Failed to deactivate your %s license.
es: Ha fallado el proceso para desactivar tu licencia %s.

en: Your %s license has been deactivated.
es: Tu licencia %s ha sido desactivada.

en: Failed to activate your license, your license key seems to be invalid.
es: Falló el proceso de activación de la licencia, tu clave de licencia no parece válida.

en: Your license has expired. You must <a href="%s">extend your license</a> in order to use it again.
es: Tu licencia ha caducado. Debes <a href="%s">renovar tu licencia</a> para poder utilizarlo de nuevo.

en: You've reached your activation limit. You must <a href="%s">upgrade your license</a> to use it on this site.
es: Has llegado al límite de activación. Debes <a href="%s">actualizar tu licencia</a> para usarla en este sitio.

en: <a href="%s">Your license is expiring in %d day, would you like to extend it?</a>  | <a href="%s">Your license is expiring in %d days, would you like to extend it?</a>
es[0]: <a href="%s">Tu licencia caducará en %d día, ¿Deseas renovarla?</a>
es[1]: <a href="%s">Tu licencia caducará en %d días, ¿Deseas renovarla?</a>

en: <a href="%s">Did you know you can upgrade your license?</a>
es: <a href="%s">¿Sabes que puedes actualizar tu licencia?</a>

en: You have used %d/%d activation.  | You have used %d/%d activations.
es[0]: Has usado %d/%d activación.
es[1]: Has usado %d/%d activaciones.

en: You have an unlimited license.
es: Tienes una licencia ilimitada.

en: Your %s license has been activated.
es: Su licencia de %s se ha activado.

en: <b>Warning!</b> You're blocking external requests which means you won't be able to get %s updates. Please add %s to %s.
es: <b>¡Aviso!</b> Estas bloqueando peticiones externa,s lo que significa que no podrás obtener actualizaciones de %s. Por favor, agrega %s a %s.

en: Register now &raquo;
es: Regístrate ahora &raquo;

en: Translation of %s
es: Traducción de %s

en: You're using WordPress in a language we don't support yet. We'd love for %2$s to be translated in that language too, but unfortunately, it isn't right now. You can change that! Register at %4$s to help translate it!
es: Esta usando WordPress en un idioma que aún no está disponible. Nos encantaría tener %2$s traducido a este idioma también pero, desafortunadamente, aún no lo tenemos. ¡Tú puedes cambiar esto!. ¡Regístrate en %4$s para ayudarnos a traducirlo!.

en: You're using WordPress in %1$s. While %2$s has been translated to %1$s for %3$d%%, it's not been shipped with the plugin yet. You can help! Register at %4$s to help complete the translation to %1$s!
es: Está usando WordPress en  %1$s. Mientras que %2$s ha sido traducido al %1$s un %3$d%%, aún no ha sido añadido al plugin. ¡Puedes ayudar!. Regístrate en %4$s para ayudar a completar la traducción al %1$s!

en: As you can see, there is a translation of this plugin in %1$s. This translation is currently %3$d%% complete. We need your help to make it complete and to fix any errors. Please register at %4$s to help complete the translation to %1$s!
es: Como puedes ver, hay una traducción de este plugin en %1$s. Esta traducción está actualmente completa al %3$d%% . Necesitamos su ayuda para completarla y corregir cualquier error. Por favor, regístrate en %4$s para ayudar a completar la traducción de %1$s!

en: All-In-One-SEO has been deactivated
es: All-in-One-SEO desactivado

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The plugin All-In-One-SEO has been detected. Do you want to %1$simport its settings%2$s?
es: Plugin All-In-One-SEO detectado. ¿Quieres %1$simportar sus ajustes%2$s?

en: SEO Settings
es: Ajustes SEO

en: Mobile-Friendly Test
es: Prueba de compatibilidad para móviles

en: CSS Validator
es: Validador de CSS

en: HTML Validator
es: Validador de HTML

en: Pinterest Rich Pins Validator
es: Validador de Pinterest Rich Pins

en: Facebook Debugger
es: Depurador de Facebook

en: Check Headers
es: Comprobar cabeceras

en: Check Google Cache
es: Comprobar la caché de Google

en: Check Keyword Density
es: Comprobar la densidad de palabras clave

en: Check Inlinks (OSE)
es: Comprobar enlaces entrantes (OSE)

en: Analyze this page
es: Analizar esta página

en: AdWords External
es: AdWords Externo

en: Keyword Research
es: Análisis de palabras clave

note: translators: %s expands to an invalid URL.
en: %s does not seem to be a valid url. Please correct.
es: %s no parece ser una url válida. Por favor corrigelo.

note: translators: 1: Verification string from user input; 2: Service name.
en: %1$s does not seem to be a valid %2$s verification string. Please correct.
es: %1$s no parece que sea una cadena válida de verificación de %2$s. Por favor corrígelo.

note: translators: %s expands to a number.
en: "Max entries per sitemap page" should be a positive number, which %s is not. Please correct.
es: "Número máximo de entradas por página de mapa del sitio" debería ser un número positivo, %s no lo es. Por favor, corrígelo.

note: translators: %s expands to the name of a post type (plural).
en: %s Archive
es: %s archivo

note: translators: %s expands to the search phrase.
en: You searched for %s
es: Has buscado %s

note: translators: %s expands to a twitter user name.
en: %s does not seem to be a valid Twitter user-id. Please correct.
es: %s no parece ser un user-id válido de Twitter. Por favor, corrígelo.

en: Summary with large image
es: Resumen con imagen grande

en: Summary
es: Resumen

note: translators: 1: link to post; 2: link to blog.
en: The post %1$s appeared first on %2$s.
es: La entrada %1$s se publicó primero en %2$s.

en: No numeric value was received.
es: Ningún valor numérico recibido.

note: translators: %s is the ID number of a blog.
en: This must be an existing blog. Blog %s does not exist or has been marked as deleted.
es: Debe ser un blog existente. El blog %s no existe o ha sido marcado como eliminado.

en: The default blog setting must be the numeric blog id of the blog you want to use as default.
es: La configuración predeterminada del blog debe ser el ID numérico del blog que quires utilizar como predeterminado.

note: translators: %1$s expands to the option name and %2$sexpands to Yoast SEO
en: %1$s is not a valid choice for who should be allowed access to the %2$s settings. Value reset to the default.
es: %1$s no es una elección válida para quien debería tener acceso a los ajustes de %2$s. El valor se ha devuelto al predeterminado.

note: translators: %s expands to a taxonomy slug.
en: Please select a valid post type for taxonomy "%s"
es: Por favor elige un tipo de contenido válido para la taxonomía "%s"

note: translators: %s expands to a post type.
en: Please select a valid taxonomy for post type "%s"
es: Por favor, elige una taxonomía válida para el tipo de contenido "%s"

en: You searched for
es: Has buscado por

en: Home
es: Portada

en: Archives for
es: Archivo de

en: Error 404: Page not found
es: Error 404: Página no encontrada

en: Good
es: Bueno

en: Replaced with a custom taxonomies description
es: Reemplazado con una descripción personalizada de taxonomías

en: Replaced with a posts custom taxonomies, comma separated.
es: Reemplazado con taxonomías personalizadas de entradas, separados por comas.

en: Replaced with a posts custom field value
es: Reemplazado con un valor del campo personalizado de las entradas

en: Replaced with the slug which caused the 404
es: Reemplazado por el slug que causó el 404

en: Replaced with the posts focus keyword
es: Reemplazado con la palabra clave objetivo de las publicaciones

en: Attachment caption
es: Pié de foto del adjunto

en: Replaced with the current page number
es: Reemplazado por el número de página actual

en: Replaced with the current page total
es: Reemplazado por el total de la página actual.

en: Replaced with the current page number with context (i.e. page 2 of 4)
es: Reemplazado por el número actual de página en el contexto (por ejemplo, página 2 de 4)

en: Replaced with the current year
es: Reemplazado con el año en curso

en: Replaced with the current month
es: Reemplazado con el mes actual

en: Replaced with the current day
es: Reemplazado con el día de hoy.

en: Replaced with the current date
es: Reemplazado con la fecha actual

en: Replaced with the current time
es: Reemplazado con la hora actual

en: Replaced with the post/page author's userid
es: Reemplazado con lela ID de usuario del autor de la entrada/página

en: Replaced with the post/page author's 'Biographical Info'
es: Reemplazado por la "Información biográfica" del autor de  la entrada/página

en: Replaced with the post/page author's 'nicename'
es: Reemplazado con el nombre "bonito" del autor de la entrada/página.

en: Replaced with the post/page ID
es: Reemplazado con la ID de entrada/página

en: Replaced with the post/page modified time
es: Reemplazado con la fecha de modificación de la entrada/página

en: Replaced with the post type plural label
es: Reemplazado con la etiqueta de la entrada en plural

en: Replaced with the post type single label
es: Reemplazado con la etiqueta de la entrada en singular

en: Replaced with the current search phrase
es: Reemplazado con la frase de búsqueda actual

en: Replaced with the term name
es: Reemplazado con el nombre del término

en: Replaced with the term description
es: Reemplazado con la descripción del término

en: Replaced with the tag description
es: Reemplazado con la descripción de la etiqueta

en: Replaced with the category description
es: Reemplazado con la descripción de la categoría

en: Replaced with the post categories (comma separated)
es: Reemplazar con las categorías de la entrada (separadas con coma)

en: Replaced with the current tag/tags
es: Reemplazado con la(s) etiqueta(s) actuales

en: Replaced with the post/page excerpt (without auto-generation)
es: Reemplazado con el extracto de la entrada/página (sin autogeneración)

en: Replaced with the post/page excerpt (or auto-generated if it does not exist)
es: Reemplazado con el extracto de la entrada/página (o la autogenerada si no existe)

en: The site's tag line / description
es: La descripción/tag line del sitio

en: The site's name
es: El nombre del sitio

en: Replaced with the title of the parent page of the current page
es: Reemplazado con el titulo de la página superior de la página actual

en: Replaced with the title of the post/page
es: Reemplazado con el título de la entrada/página

en: Replaced with the date of the post/page
es: Reemplazado con los datos de la entrada/página

note: translators: 1: current page number, 2: total number of pages.
en: Page %1$d of %2$d
es: Página %1$d de %2$d

en: You cannot overrule a WPSEO standard variable replacement by registering a variable with the same name. Use the "wpseo_replacements" filter instead to adjust the replacement value.
es: No puedes sustituir una variable de reemplazo estándar de WPSEO registrando una variable con el mismo nombre. Usa el filtro "wpseo_replacements" en vez de ajustar el valor de reemplazo.

en: A replacement variable with the same name has already been registered. Try making your variable name unique.
es: Una variable de reemplazo con el mismo nombre ya ha sido registrada. Trata de hacer que el nombre de variable sea diferente y único.

en: A replacement variable can not start with "%%cf_" or "%%ct_" as these are reserved for the WPSEO standard variable variables for custom fields and custom taxonomies. Try making your variable name unique.
es: Una variable de reemplazo no puede comenzar por "%%cf_" or "%%ct_" debido a que estas están reservadas para variables estándar de WPSEO para campos y taxonomías personalizadas. Intenta elegir nombres de variables únicos.

en: A replacement variable can only contain alphanumeric characters, an underscore or a dash. Try renaming your variable.
es: Una variable de reemplazo solamente puede contener caracteres alfanuméricos, guión bajo, o guión normal. Intenta renombrar tu variable.

en: Admin only notice: this page doesn't show a meta description because it doesn't have one, either write it for this page specifically or go into the SEO -> Titles menu and set up a template.
es: Aviso solo para el Administrador: esta página no muestra una meta description porque no la tiene. Haz una de estas dos cosas: escribe una específicamente para esta página o ve al menú SEO -> Títulos y configura una plantilla.

en: Page not found
es: Página no encontrada

note: translators: %s expands to a time period, i.e. month name, year or specific date. translators: %s expands to the variable used for term title.
en: %s Archives
es: %s archivos

note: translators: %s expands to the search phrase.
en: Search for "%s"
es: Buscar por "%s"

en: Exclude user from Author-sitemap
es: Excluir usuario del mapa del sitio de autores

en: Meta keywords to use for Author page
es: Meta keywords a usar en la página de autor

en: Meta description to use for Author page
es: Meta description a usar en la página de autor

en: Title to use for Author page
es: Título a usar en la página de autor

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s settings
es: Ajustes %1$s

en: Delete the old data after import? (recommended)
es: ¿Borrar los viejos datos después de la importación? (recomendado)

en: Import from WooThemes SEO framework
es: Importar desde WooThemes SEO framework

en: Import from All-in-One SEO
es: Importar desde All-in-One SEO

en: Import from HeadSpace2
es: Importar desde HeadSpace2

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: If you've used another SEO plugin, try the %1$sSEO Data Transporter%2$s plugin to move your data into this plugin, it rocks!
es: Si has estado utilizando hasta ahora otro plugin de SEO prueba el %1$splugin transportador de datos SEO%2$s para mover tus datos a este plugin, ¡funciona!

en: No doubt you've used an SEO plugin before if this site isn't new. Let's make it easy on you, you can import the data below. If you want, you can import first, check if it was imported correctly, and then import &amp; delete. No duplicate data will be imported.
es: No hay duda de que has usado un plugin SEO antes si este sitio no es nuevo. Vamos a ponértelo fácil, puedes importar los datos que están abajo. Si quieres, puedes importar primero, revisar si se ha importado correctamente y después importar y borrar. No se importarán datos duplicados.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Export your %1$s settings
es: Exportar tus ajustes de %1$s

en: Include Taxonomy Metadata
es: Incluir los metadatos de taxonomía.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Export your %1$s settings here, to import them again later or to import them on another site.
es: Exporta tus ajustes de %1$s, estos datos los puedes usar para importarlos en otro momento o bien importarlos desde otra web.

en: Import settings
es: Ajustes de importación

note: translators: 1: emphasis opener; 2: emphasis closer.
en: Import settings by locating %1$ssettings.zip%2$s and clicking "Import settings"
es: Importa los ajustes localizando el archivo %1$ssettings.zip%2$s y haciendo clic en "Importar ajustes"

en: Import from other SEO plugins
es: Importar de otros plugins SEO

en: Import
es: Importar

en: The old data of the imported plugin was deleted successfully.
es: Los datos antiguos del plugin importado se han borrado con éxito.

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: If you had a %s file and it was editable, you could edit it from here.
es: Si tuvieses un archivo %s y tuviese permisos de escritura podrías editarlo desde aquí.

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: If your %s were writable, you could edit it from here.
es: Si tu archivo %s tuviese permisos de escritura podrías editarlo desde aquí.

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: You don't have a %s file, create one here:
es: No tienes un archivo %s, crea uno aquí:

en: A link to your site, with your site's name and description as anchor text.
es: Un enlace a tu sitio, con el nombre del sitio y la descripción como texto de anclaje.

en: A link to your site, with your site's name as anchor text.
es: Un enlace a su sitio, con el nombre del sitio como texto de anclaje.

en: A link to the post, with the title as anchor text.
es: Un enlace a la entrada, con el título como texto de anclaje.

en: A link to the archive for the post author, with the authors name as anchor text.
es: Un enlace al archivo del autor de la entrada, con el nombre del autor como texto de anclaje.

en: You can use the following variables within the content, they will be replaced by the value on the right.
es: Puedes usar la siguientes variables dentro del contenido, estas serán reemplazadas por el valor de la derecha.

en: Content to put after each post in the feed
es: Contenido que se pondrá después de cada entrada en el feed

en: Content to put before each post in the feed
es: Contenido a publicar en el feed antes de cada entrada

en: This feature is used to automatically add content to your RSS, more specifically, it's meant to add links back to your blog and your blog posts, so dumb scrapers will automatically add these links too, helping search engines identify you as the original source of the content.
es: Esta característica se usa para añadir contenido automáticamente a tu RSS, en concreto, se trata de añadir enlaces de vuelta a tu sitio y las entradas de tu sitio, para que los ladrones de contenido tontos añadan automáticamente también esos enlaces, así ayudamos a los motores de búsqueda a identificarte como la fuente original del contenido.

en: Other variables not to clean
es: Otras variables que no hay que borrar.

en: You might have extra variables you want to prevent from cleaning out, add them here, comma separated.
es: Es posible que tengas variables extra que quieras evitar que se borren, agrégalas aquí, separadas por comas.

en: Prevent cleaning out Google Analytics Campaign & Google AdWords Parameters.
es: Impide el borrado de la campaña de Google Analytics y los parámetros de Google AdWords.

note: translators: %s expands to <code>?utm_</code>
en: If you use Google Analytics campaign parameters starting with %s, check this box. However, you're advised not to use these. Instead, use the version with a hash.
es: Si usas parámetros de campañas de Google Analytics que empiecen con %s, marca esta casilla. Sin embargo, se recomienda no usarlos. Si lo prefieres puedes usar la versión con un símbolo #.

en: Prevent cleaning out Google Site Search URLs.
es: Impedir el borrado de las URLs de Google Site Search.

en: Google Site Search URLs look weird, and ugly, but if you're using Google Site Search, you probably do not want them cleaned out.
es: Las URLs de Google Site Search son bastante sucias y feas, pero si usas Google Site Search lo más seguro es que quieras borrarlas.

en: Redirect ugly URLs to clean permalinks. (Not recommended in many cases!)
es: Redireccionar URLs feas para limpiar los enlaces permanentes. (¡en algunos casos no es recomendable hacerlo!)

en: People make mistakes in their links towards you sometimes, or unwanted parameters are added to the end of your URLs, this allows you to redirect them all away. Please note that while this is a feature that is actively maintained, it is known to break several plugins, and should for that reason be the first feature you disable when you encounter issues after installing this plugin.
es: Algunas veces la gente comete errores cuando te enlazan, o añaden parámetros no deseados al final de tus URLs, esto te permite redireccionarlos todos. Por favor fíjate que aunque esta es una función a la que se le da mantenimiento constantemente, es sabido que provoca mal funcionamiento de diversos plugins, y por esa razón debe ser la primera función que desactives cuando encuentres algún problema después de instalar el plugin.

en: Enforce a trailing slash on all category and tag URLs
es: Forzar la barra diagonal final en todas las URLs de categorías y etiquetas

note: translators: %1$s expands to <code>.html</code>, %2$s expands to <code>/</code>
en: If you choose a permalink for your posts with %1$s, or anything else but a %2$s at the end, this will force WordPress to add a trailing slash to non-post pages nonetheless.
es: Si eliges un enlace permanente para tus entradas con  %1$s, o cualquier otra cosa diferente a %2$s al final, esto obligará a WordPress a añadir una barra diagonal a páginas no relacionadas con ninguna entrada.

en: This prevents threaded replies from working when the user has JavaScript disabled, but on a large site can mean a <em>huge</em> improvement in crawl efficiency for search engines when you have a lot of comments.
es: Esto impide que los comentarios anidados dejen de funcionar cuando el usuario ha desactivado JavaScript en su navegador, pero en un sitio grande puede implicar una <em>enorme</em> mejora en la eficacia de la indexación por parte de buscadores cuando tienes muchos comentarios.

en: This helps you to create cleaner URLs by automatically removing the stopwords from them.
es: Esto te ayuda a crear URLs más limpias quitando automáticamente los caracteres de separación de ellas.

en: Clean up permalinks
es: Limpiar enlaces permanentes

en: Redirect attachment URLs to parent post URL.
es: Redirecciona las URLs de los adjuntos hacia la URL de la entrada a la que pertenecen.

en: Attachments to posts are stored in the database as posts, this means they're accessible under their own URLs if you do not redirect them, enabling this will redirect them to the post they were attached to.
es: Los adjuntos a las entradas se almacenan en la base de datos como si fuesen entradas, eso significa que son accesibles con sus propias URLs si no las redireccionas, si activas esto las redireccionará hacia la entrada a la que estén adjuntas.

en: Change URLs
es: Cambiar URLS:

note: translators: %1$s / %2$s: links to the breadcrumbs implementation page on the Yoast knowledgebase
en: Usage of this breadcrumbs feature is explained in %1$sour knowledge-base article on breadcrumbs implementation%2$s.
es: El uso de esta característica de migas de pan está explicada en %1$s nuestro artículo sobre implementación de migas de pan%2$s.

en: How to insert breadcrumbs in your theme
es: Como insertar las migas de pan en tu tema

en: Post type archive to show in breadcrumbs for taxonomies
es: Archivo de tipo de entrada a mostrar en las migas de pan para las taxonomías

en: Taxonomy to show in breadcrumbs for post types
es: Taxonomía a mostrar en migas de pan para el tipo "entradas"

en: Breadcrumb for 404 Page
es: Migas de pan para la página 404

en: Prefix for Search Page breadcrumbs
es: Prefijo para la página de búsqueda de las migas de pan

en: Prefix for Archive breadcrumbs
es: Prefijo para los archivos de migas de pan

en: Prefix for the breadcrumb path
es: Prefijo de la ruta de las migas de pan

en: Anchor text for the Homepage
es: Texto del enlace para la página de inicio

en: Separator between breadcrumbs
es: Separador de las migas de pan

en: Enable Breadcrumbs
es: Activar las migas de pan

en: Below are your published posts' SEO scores. Now is as good a time as any to start improving some of your posts!
es: Abajo tienes las puntuaciones SEO de tus entradas publicadas. ¡Ahora es tan buen momento como cualquier otro para empezar a mejorar algunas de sus entradas!

en: Developer
es: Desarrollador

en: QA & Translations Manager
es: Administrador de traducciones y QA

en: Project Lead
es: Líder del proyecto

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Want to help us develop? Read our %1$scontribution guidelines%2$s!
es: ¿Quieres ayudar a nuestros desarrolladores? ¡Lee nuestras %1$sdirectrices de colaboración%2$s!

note: translators: %1$s and %2$s expands to anchor tags, %3$s expands to Yoast SEO
en: While most of the development team is at %1$sYoast%2$s in the Netherlands, %3$s is created by a worldwide team.
es: A pesar que la mayoria del equipo de desarrollo se encuentra en Holanda en  %1$sYoast%2$s, %3$s lo crea un equipo a lo ancho del mundo.

en: Credits
es: Créditos

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Thank you for updating %1$s!
es: ¡Gracias por actualizar %1$s!

en: Posts to exclude
es: Entradas a excluir

note: Translators: %1$s: expands to '<code>1,2,99,100</code>'
en: You can exclude posts from the sitemap by entering a comma separated string with the Post ID's. The format will become something like: %1$s.
es: Puedes excluir entradas del mapa del sitio introduciendo una cadena separada por comas con el número ID de entrada. El formato será algo así como: %1$s.

en: Max entries per sitemap
es: Máxima cantidad de entradas por mapa del sitio

note: translators: %d expands to default number of entries per sitemap.
en: Please enter the maximum number of entries per sitemap page (defaults to %d, you might want to lower this to prevent memory issues on some installs):
es: Por favor, introduce el número máximo de entradas por página de mapa del sitio (por defecto %d, igual puede que quieras reducir esto para evitar problemas de memoria en algunas instalaciones)

en: Save your settings to activate your XML Sitemap.
es: Guarda los ajustes para activar tu mapa del sitio XML.

en: You do <strong>not</strong> need to generate the XML sitemap, nor will it take up time to generate after publishing a post.
es: <strong>No</strong> necesitas generar el mapa del sitio en XML, tampoco tomará tiempo generarlo después de publicar una entrada.

note: translators: %1$s opening tag of the link to the Sitemap, %2$s closing tag for the link.
en: You can find your XML Sitemap here: %1$sXML Sitemap%2$s
es: Puedes encontrar tu mapa del sitio XML aquí: %1$sMapa del sitio XML%2$s

en: Excluded Posts
es: Entradas excluidas

en: User sitemap
es: Mapa del sitio de usuario

en: &laquo; Back to Tools page
es: &laquo; Volver a página de herramientas

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s comes with some very powerful built-in tools:
es: %1$s incluye algunas herramientas integradas muy potentes:

en: This tool allows you to quickly change important files for your SEO, like your robots.txt and, if you have one, your .htaccess file.
es: Esta herramienta te permite modificar rápidamente archivos importantes para tu SEO, como tu robots.txt y, si lo tienes, tu archivo .htaccess.

en: File editor
es: Editor de archivos

en: Import settings from other SEO plugins and export your settings for re-use on (another) blog.
es: Importa la configuración de otro plugin SEO y exporta su configuración para reutilizarla en otro sitio.

en: Import and Export
es: Importar y exportar

en: This tool allows you to quickly change titles and descriptions of your posts and pages without having to go into the editor for each page.
es: Esta herramienta te permite modificar rápidamente títulos y descripciones de entradas y páginas sin necesidad de editar cada página.

en: Bulk editor
es: Editor masivo

en: Google Publisher Page
es: Pagina de Google Publisher

en: If you have a Google+ page for your business, add that URL here and link it on your Google+ page's about page.
es: Si tienes  una página de Google+ para tu negocio, añade aquí la URL y enlázalo en la página "Acerca de" de tu página de Google+.

note: translators: %1$s / %2$s expands to a link to pinterest.com's help page.
en: To %1$sconfirm your site with Pinterest%2$s, add the meta tag here:
es: Para %1$sverificar tu sitio en Pinterest%2$s añade aquí la meta tag:

en: Pinterest uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep the Open Graph checkbox on the Facebook tab checked if you want to optimize your site for Pinterest.
es: Pinterest utiliza metadatos Open Graph al igual que Facebook, así que asegúrate de marcar la casilla de Open Graph en la pestaña de Facebook si quieres optimizar tu sitio para Pinterest.

en: The default card type to use
es: El tipo de tarjeta predeterminada a utilizar

en: Add Twitter card meta data
es: Añade meta datos de tarjeta de Twitter

note: translators: %s expands to <code>&lt;head&gt;</code>
en: Add Twitter card meta data to your site's %s section.
es: Añadir meta datos de la tarjeta de Twitter a la sección %s de tu web.

en: This image is used if the post/page being shared does not contain any images.
es: Esta imagen se usa si la entrada/pagina compartida no contiene ninguna imagen.

en: Default settings
es: Ajustes por defecto

en: Copy home meta description
es: Copiar la meta description de la portada

en: Description
es: Descripción

en: Image URL
es: URL de la imagen

en: These are the title, description and image used in the Open Graph meta tags on the front page of your site.
es: Son el título, descripción e imagen utilizada en las meta tags de Open Graph en la página principal de tu sitio.

en: Frontpage settings
es: Ajustes de página principal

en: Add Open Graph meta data
es: Añadir metadatos Open Graph

note: translators: %s expands to <code>&lt;head&gt;</code>
en: Add Open Graph meta data to your site's %s section, Facebook and other social networks use this data when your pages are shared.
es: Añade meta datos Open Graph a la sección %s de tu sitio, Facebook y otras redes sociales utilizan estos datos cuando se comparten tus páginas.

en: Google+ URL
es: URL de Google+

en: YouTube URL
es: URL de YouTube

en: Pinterest URL
es: URL de Pinterest

en: MySpace URL
es: URL de MySpace

en: LinkedIn URL
es: URL de Linkedin

en: Instagram URL
es: URL de Instagram

en: Twitter Username
es: Usuario de Twitter

en: Facebook Page URL
es: URL de la página de Facebook

en: Accounts
es: Cuentas

en: Restore site to defaults
es: Restaurar sitio a ajustes por defecto.

en: Blog ID
es: ID del blog

en: Site ID
es: ID de sitio

en: Using this form you can reset a site to the default SEO settings.
es: Usando este formulario puedes devolver un sitio a los ajustes SEO por defecto.

en: Restore site to default settings
es: Restaurar sitio a los ajustes por defecto

en: Save MultiSite Settings
es: Guardar los ajustes para multisitio

en: Privacy sensitive (FB admins and such), theme specific (title rewrite) and a few very site specific settings will not be imported to new blogs.
es: Los datos sensibles a privacidad (administradores de Facebook, por ejemplo), los ajustes específicos del tema (reescritura del título) y algunos ajustes muy específicos no se importarán a nuevos blogs.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Enter the %1$sSite ID%2$s for the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. Leave empty for none (i.e. the normal plugin defaults will be used).
es: Introduce el %1$sID del sitio%2$s del sitio cuyos ajustes quieres usar por defecto para todos los sitios que se añadan a tu red. Déjalo vacío para ninguno (o sea, para que se usen los ajustes por defecto del plugin).

en: Choose the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. If you choose 'None', the normal plugin defaults will be used.
es: Elige el sitio cuya configuración deseas utilizar de forma predeterminada para todos los sitios que se añadan a la red. Si eliges "Ninguna", se utilizarán los valores predeterminados normales del plugin.

en: New sites in the network inherit their SEO settings from this site
es: Los sitios nuevos de la red heredan los ajustes SEO de este sitio

en: Super Admins only
es: Sólo para super administradores

en: Site Admins (default)
es: Administradores del sitio (por defecto).

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Who should have access to the %1$s settings
es: Quién debería tener acceso a los ajustes de %1$s

en: mature
es: maduro

en: archived
es: archivado

en: public
es: público

note: translators: %s expands to the ID of a blog within a multi-site network.
en: Blog %s not found.
es: Blog %s no encontrado.

note: translators: %s expands to the name of a blog within a multi-site network.
en: %s restored to default SEO settings.
es: %s se ha restaurado a ajustes SEO por defecto.

en: Settings Updated.
es: Ajustes actualizados.

en: Use meta keywords tag?
es: ¿Usar la etiqueta meta keywords?

en: I don't know why you'd want to use meta keywords, but if you want to, enable this.
es: No sé por que ibas a querer usar la meta keywords, pero si la quieres, activa esto.

en: If you want to prevent /page/2/ and further of any archive to show up in the search results, set this to "noindex".
es: Si quieres evitar que /page/2/ y siguientes de cualquier archivo se muestren en los resultados de búsqueda activa esto.

en: Sitewide meta settings
es: Ajustes meta de toda la web

en: 404 pages
es: Páginas 404

en: Search pages
es: Páginas de búsqueda

note: translators: %s expands to <code>noindex, follow</code>
en: These pages will be %s by default, so they will never show up in search results.
es: Estas páginas serán %s por defecto, por lo que nunca se mostrarán en los resultados de búsqueda.

en: Special Pages
es: Páginas especiales

en: Date-based archives could in some cases also be seen as duplicate content.
es: Los archivos basados en fecha podrían considerarse en algunos casos como contenido duplicado.

note: translators: %s expands to <code>noindex, follow</code>
en: If this is the case on your site, you can choose to either disable it (which makes it redirect to the homepage), or to add %s to it so it doesn't show up in the search results.
es: Si este es el caso en tu sitio puedes elegir desactivarlo (lo que hará que se redirija a tu página principal), o añádele %s para que no aparezca en los resultados de búsqueda.

note: translators: %1$s / %2$s: links to an article about duplicate content on yoast.com
en: If you're running a one author blog, the author archive will be exactly the same as your homepage. This is what's called a %1$sduplicate content problem%2$s.
es: Si tienes un sitio de un solo autor el archivo de autor será exactamente igual que tu página principal. Esto es lo que se conoce como %1$sproblema de contenido duplicado%2$s.

en: Date archives
es: Archivo por fechas

en: Title
es: Título

en: Note: instead of templates these are the actual titles and meta descriptions for these custom post type archive pages.
es: Nota: en vez de plantillas, estos son los títulos y la meta descriptions reales para las páginas de archivo de este tipo de contenido personalizado.

en: Custom Post Type Archives
es: Archivos de tipos de contenidos personalizados

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s Meta Box
es: %1$s caja meta

en: Hide
es: Ocultar

en: Date in Snippet Preview
es: Fecha en la vista previa del snippet

en: Meta Robots
es: Meta robots

en: Take note:
es: Apunta:

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: You can determine the title and description for the blog page by %1$sediting the blog page itself &raquo;%2$s
es: Puedes determinar el título y la descripción para la página de blog %1$seditando la misma página del blog &raquo;%2$s

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: You can determine the title and description for the front page by %1$sediting the front page itself &raquo;%2$s
es: Puedes determinar el título y la descripción para la página de inicio %1$seditando la propia página de inicio &raquo;%2$s

en: Homepage &amp; Front page
es: Portada &amp; Página de inicio

en: Meta keywords template
es: Plantilla de la meta keywords

en: Meta description template
es: Plantilla de la meta description

en: Title template
es: Plantilla del title

en: Symbols are shown in the size they'll appear in the search results.
es: Los símbolos se muestran en el tamaño que van a aparecer en los resultados de búsqueda.

en: Choose the symbol to use as your title separator. This will display, for instance, between your post title and site name.
es: Elige el símbolo a utilizar como separador de título. Esto se mostrará, por ejemplo, entre el título de la entrada y el nombre del sitio.

en: Title Separator
es: Separador de titulo

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s has auto-detected whether it needs to force rewrite the titles for your pages, if you think it's wrong and you know what you're doing, you can change the setting here.
es: %1$s ha detectado de forma automática si se necesita forzar la reescritura de los títulos de tus páginas. Si ha sido por error y sabes lo que haces puedes cambiar este ajuste aquí.

en: Force rewrite titles
es: Forzar la reescritura de los títulos

en: Taxonomies
es: Taxonomías

en: Post Types
es: Tipos de contenido

en: Homepage
es: Portada

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s Extensions
es: Extensiones de %1$s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Seamlessly integrate WooCommerce with %1$s and get extra features!
es: ¡Intégralo fácilmente WooCommerce con %1$s y consigue características adicionales!

en: Rank better locally and in Google Maps, without breaking a sweat!
es: Mejora tu ranking local y el de Google Maps ¡sin esfuerzo!

en: Are you in Google News? Increase your traffic from Google News by optimizing for it!
es: ¿Estás en Google News? ¡Incrementa tu tráfico desde Google News optimizándolo!

en: Optimize your videos to show them off in search results and get more clicks!
es: ¡Optimiza tus vídeos para verlos en los resultados de búsqueda y conseguir más clics!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: The premium version of %1$s with more features & support.
es: La version premium de %1$s con mas características y soporte.

en: You can use the boxes below to verify with the different Webmaster Tools, if your site is already verified, you can just forget about these. Enter the verify meta values for:
es: Puedes utilizar las casillas de abajo para verificar en las diferentes Herramientas para webmasters, si tu sitio ya está verificado puedes olvidarte de esto. Introduce los valores meta de verificación para:

en: Your name
es: Tu nombre

en: Company logo
es: Logotipo de la empresa

en: Company name
es: Nombre de la empresa

en: Person
es: Persona

en: Company
es: Empresa

en: Choose whether you're a company or person
es: Elige si eres una empresa o una persona

en: This data is shown as metadata in your site. It is intended to appear in Google's Knowledge Graph. You can be either a company, or a person, choose either:
es: Esta información se muestra como metadata en su sitio. Es para que aparezcan en la Google Knowledge Graph. Puedes ser una empresa, o una persona, elige lo que sea:

en: Company or person
es: Empresa o persona

en: Alternate name
es: Nombre alternativo

en: Google shows your website's name in the search results, we will default to your site name but you can adapt it here. You can also provide an alternate website name you want Google to consider.
es: Google muestra el nombre de tu web en los resultados de búsqueda, por defecto le ponemos el nombre de tu sitio pero puedes cambiarlo aquí. También puedes proporcionar un nombre de web alternativo que quieras que considere Google.

en: Website name
es: Nombre de la web

en: Are you sure you want to reset your SEO settings?
es: ¿Estás seguro de querer borrar tus ajustes SEO?

note: translators: %s expands to Yoast SEO.
en: If you want to restore a site to the default %s settings, press this button.
es: Si quieres restaurar un sitio a los  ajustes %s por defecto pulsa este botón.

en: Security
es: Seguridad

en: Your info
es: Tu información

en: Company info
es: Información de la empresa

en: You do not have your postname in the URL of your posts and pages, it is highly recommended that you do. Consider setting your permalink structure to <strong>/%postname%/</strong>.
es: No hay nombre de entrada en la URL de tus entradas y páginas, es muy recomendable que lo pongas. Plantéate configurar la estructura de tus enlaces permanentes a <strong>/%postname%/</strong>

en: Fix it
es: Arréglalo

en: Permalinks
es: Enlaces permanentes

en: Breadcrumbs
es: Migas de pan

en: or
es: o

en: Save Profile
es: Guardar perfil

en: There were no profiles found
es: No se encontraron perfiles

en: Profile
es: Perfil

en: Current profile
es: Perfil actual

en: Reauthenticate with Google
es: Volver a autorizar con Google

en: Authenticate
es: Autorizar

en: Get Google Authorization Code
es: Obtener el código de autorización de Google

en: Reload crawl issues
es: Volver a cargar los problemas de rastreo

note: Translators: %1$s: expands to 'Yoast SEO Premium', %2$s: links to Yoast SEO Premium plugin page.
en: To be able to create a redirect and fix this issue, you need %1$s. You can buy the plugin, including one year of support and updates, on %2$s.
es: Para poder crear una redirección y solucionar este problema, necesitas %1$s. Puedes comprar el plugin, con un año de soporte y actualizaciones incluídos, en %2$s.

note: Translators: %s: expands to Yoast SEO Premium
en: Creating redirects is a %s feature
es: La creación de redirecciones es una característica de %s

en: Errors that only occurred when your site was crawled by Googlebot for feature phones (errors didn't appear for desktop).
es: Errores que sólo se produjeron cuando tu sitio fue rastreado por Googlebot para teléfonos móviles sencillos (los errores no aparecieron en la versión de escritorio).

en: Errors that occurred only when your site was crawled by Googlebot-Mobile (errors didn't appear for desktop).
es: Los errores que se produjeron sólo cuando tu sitio lo rastreó Googlebot-Mobile (estos errores no aparecieron en la versión de escritorio).

en: Errors that occurred when your site was crawled by Googlebot.
es: Errores que se produjeron cuando Googlebot rastreó tu sitio.

en: Issue categories
es: Categorías de problemas

en: Incorrect Google Authorization Code.
es: Código de autorización de Google incorrecto.

en: The issues have been successfully reloaded!
es: ¡Se han vuelto a cargar los problemas!

note: Translators: %1$s: expands to Google Search Console.
en: The %1$s data has been removed. You will have to reauthenticate if you want to retrieve the data again.
es: Se han eliminado los datos de la %1$s. Si deseas recuperar los datos de nuevo debes volver a identificarte.

en: Crawl errors per page
es: Errores de rastreo por página

en: Search
es: Buscar

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Don't miss your crawl errors: %1$sconnect with Google Search Console here%2$s.
es: No te pierdas errores de rastreo: %1$sconecta aqui con la consola de Google Search%2$s.

en: Create redirect
es: Crear redirección

en: Mark as fixed
es: Marcar como solucionado.

en: Response code
es: Código de respuesta

en: First detected
es: Primer detectado

en: Last crawled
es: Último rastreo

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to Google Analytics by Yoast
en: %1$s detected you’re using a version of %2$s which is not compatible with %1$s. Please update %2$s to the latest version to use this feature.
es: %1$s ha detectado que estás usando una versión de %2$s que no es compatible con %1$s. Por favor, actualiza %2$s a la versión más reciente para utilizar esta característica.

en: Yoast plugins share some code between them to make your site faster. As a result of that, we need all Yoast plugins to be up to date. We've detected this isn't the case, so please update the Yoast plugins that aren't up to date yet.
es: Los plugins Yoast comparten algo de código entre ellos para hacer tu sitio más rápido. Como resultado de eso necesitamos que todos tus plugins Yoast estén actualizados. Hemos detectado este no es el caso, así que por favor actualiza los plugins Yoast que aún no estén actualizados.

en: Feature phone
es: Teléfono sencillo

en: Desktop
es: Escritorio

en: The target URL doesn't exist, but your server is not returning a 404 (file not found) error.
es: La URL de destino no existe, pero tu servidor no devuelve un error 404 (archivo no encontrado).

en: Request timed out or site is blocking Google.
es: Tiempo de espera agotado o el sitio está bloqueando a Google.

en: Server Error
es: Error en el servidor

en: Googlebot could access your site, but certain URLs are blocked for Googlebot in your %1$s file. This block could either be for all Googlebots or even specifically for Googlebot-mobile.
es: Googlebot puede acceder a tu sitio, pero en tu archivo %1$s existen ciertas URLs bloqueadas a Googlebot. Este bloqueo podría ser para todos los Googlebots o incluso específicamente para Googlebot-mobile.

note: Translators: %1$s: expands to '<code>robots.txt</code>'.
en: Blocked
es: Bloqueado

en: Google was unable to crawl this URL due to an undetermined issue.
es: Google no fue capaz de rastrear esta URL debido a un problema indeterminado.

en: URL points to a non-existent page.
es: La URL apunta a una página inexistente.

en: Not found
es: No encontrado

en: Not followed
es: No seguida

en: Faulty redirects
es: Redirecciones erróneas

en: Server requires authentication or is blocking Googlebot from accessing the site.
es: El servidor requiere identificación o está impidiendo que Googlebot acceda al sitio.

en: Access denied
es: Acceso denegado

note: translators: %s: 'Facebook' plugin name of possibly conflicting plugin
en: Deactivate %s
es: Desactivar %s

note: translators: %1$s: 'Facebook & Open Graph' plugin name(s) of possibly conflicting plugin(s), %2$s to Yoast SEO
en: The %1$s plugin might cause issues when used in conjunction with %2$s.
es: El plugin %1$s podría provocar problemas usado conjuntamente con %2$s.

en: Upload Image
es: Subir imagen

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO Premium
en: Upgrade to %1$s &raquo;
es: Actualizar a %1$s &raquo;

en: Remove these ads?
es: ¿Eliminar estos anuncios?

en: Current option:
es: Opción actual:

en: Debug Information
es: Información Depuración

note: translators: %s is the plugin name
en: %s Posts Overview
es: %s Información General de Entradas

en: Include in Sitemap?
es: ¿Incluir en el mapa del sitio?

en: This taxonomy follows the indexation rules set under Metas and Titles, you can override it here.
es: Esta taxonomía sigue las reglas de indexación definidas en Metas y títulos, puedes sobrescribirlas aquí.

en: The Breadcrumbs Title is used in the breadcrumbs where this taxonomy appears.
es: El título de las migas de pan se utiliza en las migas de pan de las taxonomías.

en: Breadcrumbs title
es: Título de la ruta de las migas de pan

en: The canonical link is shown on the archive page for this term.
es: El enlace canónico se muestra en la página de archivo para este término.

en: Meta keywords used on the archive page for this term.
es: Meta keywords utilizadas en la página de archivo de este término.

en: Never include
es: No incluir nunca

en: Always include
es: Incluir siempre

en: Auto detect
es: Auto detectar

en: Clear all Facebook Data
es: Limpiar todos los datos de Facebook

en: Facebook App ID
es: ID de la aplicación en Facebook

en: Currently connected Facebook admins:
es: Administradores de Facebook conectados actualmente:

en: Add Another Facebook Admin
es: Añadir otro administrador de Facebook

en: Add Facebook admin
es: Añadir administrador de Facebook

en: Admin's Facebook user ID:
es: ID de usuario del administrador de Facebook:

en: Admin's name:
es: Nombre del administrador:

note: translators: %1$s and %2$s expand to a link to the Yoast Knowledge Base
en: If you don't know where to find the needed ID, see %1$sthis knowledge base article%2$s.
es: Si no sabes dónde encontrar el ID necesario, consulta el artículo %1$s en esta base de conocimientos %2$s.

note: translators: %1$s and %2$s expand to a link to Facebook Insights
en: To be able to access %1$sFacebook Insights%2$s, you need to add a user here. The name is used for reference only, the ID is used for verification.
es: Para poder acceder a %1$sFacebook Insights%2$s tienes que añadir aquí un usuario. El nombre se usa sólo como referencia, el ID se usa para verificación.

note: translators: %1$s and %2$s expand to a link to the Yoast Knowledge Base
en: More info can be found %1$son our knowledge base%2$s.
es: Más información %1$sen nuestra base de conocimiento%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s expand to a link to Facebook Insights
en: To be able to access %1$sFacebook Insights%2$s for your site, you need to specify a Facebook Admin. This can be a user. If you have an app for your site, you could use that as well.
es: Para poder acceder a las %1$sFacebook Insights%2$s de tu sitio, necesitas especificar un administrador de Facebook. Puede ser un usuario. Si tienes una aplicación para tu sitio web, también puedes usar eso.

en: Facebook Insights and Admins
es: Administradores y Facebook Insights

en: Successfully cleared all Facebook Data
es: Borrado exitoso de todos los datos de Facebook

note: translators: %s expands to the username of the removed Facebook admin.
en: Successfully removed admin %s
es: Administrador %s removido exitosamente

en: This Facebook user has already been added as an admin.
es: Este usuario de Facebook ya se ha añadido como admin.

en: Your input contains invalid characters. Please make sure both fields are filled in correctly.
es: Los datos introducidos tienen caracteres incorrectos. Por favor, asegúrate de rellenar correctamente ambos campos.

en: Please make sure both fields are filled.
es: Por favor, asegúrate de completar ambos campos.

en: Other
es: Otro

en: Archives
es: Archivos

en: Email
es: Correo

en: Previous
es: Anterior

en: Next
es: Siguiente

en: Close
es: Cerrar

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: Configure %1$s's XML Sitemap settings
es: Configurar los ajustes del mapa del sitio XML %1$s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s: 'Google XML Sitemaps' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to the creation of sitemaps.
en: Both %1$s and %2$s can create XML sitemaps. Having two XML sitemaps is not beneficial for search engines, yet might slow down your site.
es: Tanto %1$s como %2$s pueden crear mapas de sitio XML. Tener dos mapas de sitio XML no es beneficioso para los motores de búsqueda, y de hecho podrían ralentizar tu sitio.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: Configure %1$s's OpenGraph settings
es: Configurar los ajustes OpenGraph de %1$s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2%s: 'Facebook' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to creating OpenGraph output.
en: Both %1$s and %2$s create OpenGraph output, which might make Facebook, Twitter, LinkedIn and other social networks use the wrong texts and images when your pages are being shared.
es: Tanto %1$s como %2$s crean datos OpenGraph, lo que podría hacer que Facebook, Twitter, LinkedIn y otras redes sociales utilicen los textos e imágenes equivocadas cuando se compartan tus páginas.

note: translators: %s expands to the name of a social network. translators: %s expands to the social network name
en: %s Image
es: %s Imagen

note: translators: %s expands to the name of a social network. translators: %s expands to the social network name
en: %s Description
es: Descripción %s

note: translators: %s expands to the name of a social network. translators: %s expands to the social network name
en: %s Title
es: %s Título

note: translators: %1$s expands to the social network, %2$s to the recommended image size. translators: %1$s expands to the social network name, %2$s expands to the image size
en: The recommended image size for %1$s is %2$s pixels.
es: El tamaño de imagen recomendado para %1$s es de %2$s pixels.

note: translators: %s expands to the social network's name.
en: If you want to override the image used on %s for this post, upload / choose an image or add the URL here.
es: Si quieres eliminar la imagen usada en %s para esta publicación, sube/elige una imagen o añade la URL aquí.

note: translators: %s expands to the social network's name.
en: If you don't want to use the meta description for sharing the post on %s but want another description there, write it here.
es: Si no quieres usar la meta description para compartir la entrada en %s pero sí quieres usar otra descripción, escríbela aquí.

note: translators: %s expands to the social network's name.
en: If you don't want to use the post title for sharing the post on %s but instead want another title there, write it here.
es: Si no quieres utilizar el título de la publicación para compartirla en %s pero quieres utilizar otro título, escríbelo aquí.

en: very difficult
es: muy difícil

en: Try to make shorter sentences, using less difficult words to improve readability.
es: Prueba haciendo frases más cortas, utilizando menos palabras difíciles para mejorar la legibilidad.

en: difficult
es: difícil

en: Try to make shorter sentences to improve readability.
es: Prueba haciendo frases más cortas para mejorar la legibilidad.

en: fairly difficult
es: bastante difícil

en: fairly easy
es: bastante fácil

en: easy
es: fácil

en: very easy
es: extremadamente fácil

en: The copy scores %1$s in the %2$s test, which is considered %3$s to read. %4$s
es: La entrada tiene una calificación de %1$s en la prueba de %2$s, lo que se considera como %3$s de leer. %4$s

en: The focus keyword appears in the first paragraph of the copy.
es: La palabra clave objetivo aparece en el primer párrafo del escrito.

en: The focus keyword doesn't appear in the first paragraph of the copy. Make sure the topic is clear immediately.
es: La palabra clave objetivo no aparece en el primer párrafo del texto. Asegúrate de que el asunto del que habla el texto queda claro lo antes posible.

en: The keyword density is %1$s, which is great; the focus keyword was found %2$d times.
es: La densidad de la palabra clave es de %1$s, lo que está genial; la palabra clave objetivo se encontró %2$d veces.

en: The keyword density is %1$s, which is over the advised %3$s maximum; the focus keyword was found %2$d times.
es: La densidad de la palabra clave es %1$s, que está por encima del máximo aconsejado de %3$s; la palabra clave objetivo se encontró %2$d veces.

en: A meta description has been specified, but it does not contain the focus keyword.
es: Se ha especificado una meta description pero no contiene la palabra clave objetivo.

en: No meta description has been specified. Search engines will display copy from the page instead.
es: No se ha especificado ninguna meta description, los motores de búsqueda mostrarán una copia de la página en su lugar.

en: The meta description is under %1$d characters long. However, up to %2$d characters are available.
es: La meta description es de menos de %1$d caracteres, sin embargo tienes hasta %2$d caracteres disponibles.

en: You have not used the focus keyword in any subheading (such as an H2) in your copy.
es: No has utilizado la palabra clave objetivo en ningún subtítulo (como un H2) de tu escrito.

en: The images on this page are missing alt attributes.
es: A las imágenes de está página les faltan los atributos alt.

en: No outbound links appear in this page, consider adding some as appropriate.
es: No hay ningún enlace externo en esta página, plantéate añadir alguno dentro del contexto.

en: This page has %1$s nofollowed outbound link(s) and %2$s normal outbound link(s).
es: Esta página tiene %1$s enlace(s) externo(s) nofollow y %2$s enlace(s) externo(s) normales.

en: This page has %1$s outbound link(s), all nofollowed.
es: Esta página tiene %1$s enlace(s) externo(s), todos nofollow.

en: This page has %1$s outbound link(s).
es: Está página tiene %1$s enlaces externos.

en: You're linking to another page with the focus keyword you want this page to rank for. Consider changing that if you truly want this page to rank.
es: Estás enlazando a otra página con la palabra clave objetivo con la que quieres indexar esta página. Plantéate cambiarla si es que realmente deseas que esta página indexe.

en: No images appear in this page, consider adding some as appropriate.
es: En esta página no aparece ninguna imagen, plantéate agregar algunas.

en: The SEO title contains the focus keyword, but it does not appear at the beginning; try and move it to the beginning.
es: El título SEO contiene la palabra clave objetivo pero esta no aparece al principio; trata de moverla al principio.

en: The SEO title contains the focus keyword, at the beginning which is considered to improve rankings.
es: El título SEO contiene la palabra clave objetivo al comienzo, lo que se considera que mejora las valoraciones.

en: Please create an SEO title.
es: Por favor crea un título SEO.

en: The slug for this page is a bit long, consider shortening it.
es: El slug para esta página es un poco largo, plantéate reducirlo.

en: The focus keyword does not appear in the URL for this page. If you decide to rename the URL be sure to check the old URL 301 redirects to the new one!
es: La palabra clave objetivo no aparece en la URL de esta página. Si decides renombrar la URL ¡asegúrate de comprobar que la antigua URL redirecciona con un 301 a la nueva!

en: You've used this focus keyword %1$s%2$d times before%3$s, it's probably a good idea to read %4$sthis post on cornerstone content%5$s and improve your keyword strategy.
es: Ya has utilizado esta palabra clave %1$s%2$d veces antes%3$s, probablemente sería una buena idea leer %4$sesta entrada sobre contenido esencial%5$s y mejorar tu estrategia de palabras clave.

en: You've used this focus keyword %1$sonce before%2$s, be sure to make very clear which URL on your site is the most important for this keyword.
es: Ya has utilizado esta palabra clave objetivo %1$santes%2$s, asegúrate de dejar muy claro que URL de tu web es la más importante para esta palabra clave.

en: You've never used this focus keyword before, very good.
es: Nunca has usado esta palabra clave objetivo antes, muy bien.

en: No focus keyword was set for this page. If you do not set a focus keyword, no score can be calculated.
es: No se ha establecido una palabra clave objetivo para esta pagina. Si no estableces una palabra clave objetivo no se podrá calcular puntuación.

en: Focus keyword not set.
es: Palabra clave objetivo no establecida.

en: Focus KW
es: Palabra clave objetivo

en: All SEO Scores
es: Todos los resultados SEO

en: SEO: Post Noindexed
es: SEO: Entrada noindex

en: SEO: Good
es: SEO: Bueno

en: SEO: OK
es: SEO: Aceptable

en: SEO: No Focus Keyword
es: SEO: sin palabra clave objetivo

en: SEO issue: The featured image should be at least 200 by 200 pixels to be picked up by Facebook and other social media sites.
es: La imagen destacada debe ser de al menos 200 por 200 pixeles para que la use Facebook y otros sitios de redes sociales.

en: (no parent)
es: (sin superior)

en: No focus keyword set.
es: No se ha establecido una palabra clave objetivo.

en: Post is set to noindex.
es: Entrada está establecida como noindex.

en: The URL that this page should redirect to.
es: La URL a la que debe redirigir esta página.

en: 301 Redirect
es: Redirección 301

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The canonical URL that this page should point to, leave empty to default to permalink. %1$sCross domain canonical%2$s supported too.
es: La url canónica a la que esta página debería señalar. Déjala vacía para usar por defecto el enlace permanente. También es compatible con %1$smultidominios canonical%2$s.

en: Canonical URL
es: URL canónica

en: Title to use for this page in breadcrumb paths
es: Título a usar para esta página en la cadena de breadcrumbs

en: Breadcrumbs Title
es: Título de las migas de pan

en: No Snippet
es: Sin snippet

en: No Archive
es: Aplicar atributo "No Archive"

en: No Image Index
es: Ningun Indice de imagen

en: None
es: Ninguno

note: translators: %s expands to the advanced robots settings default as set in the site-wide settings.
en: Site-wide default: %s
es: Predeterminado de todo el sitio: %s

en: Advanced <code>meta</code> robots settings for this page.
es: Ajustes <code>meta</code> avanzados de robots para esta página.

en: Meta robots advanced
es: Meta robots avanzado

note: translators: %s expands to the robots (no)index setting default as set in the site-wide settings.
en: Default for this post type, currently: %s
es: Valor por defecto de tipo de contenido, actualmente: %s

en: Warning: even though you can set the meta robots setting here, the entire site is set to noindex in the sitewide privacy settings, so these settings won't have an effect.
es: ¡Aviso! Aunque puedes establecer aquí el meta robots, toda la web está establecida como noindex en los ajustes de privacidad para toda la web, por lo que estos ajustes no tendrán efecto.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: If you type something above it will override your %1$smeta keywords template%2$s.
es: Si escribes algo arriba anularás la %1$splantilla de meta keywords%2$s.

en: SEO Title
es: Título SEO

en: Focus keyword
es: Palabra clave objetivo

en: Snippet preview
es: Vista previa del snippet

note: translators: %s expands to the name of an outdated setting.
en: Setting "%s" is no longer used and has been discarded.
es: La configuración "%s" ya no se está usando y ha sido desechada.

en: No settings found in file.
es: No se encontró configuraciones en el fichero.

en: Settings successfully imported.
es: Las configuraciones han sido importadas con éxito.

en: Unzipping failed - file settings.ini not found.
es: Descompresión falló - fichero settings.ini no encontrado.

note: translators: %s expands to an error message.
en: Unzipping failed with error "%s".
es: El proceso de descompresión ha fallado con el error "%s"

en: Upload failed.
es: Error en la subida.

en: Settings could not be imported:
es: Las configuraciones no pueden importarse:

en: WooThemes SEO framework settings &amp; data successfully imported.
es: Configuracion de WooThemes SEO framework &amp; datos importados correctamente.

en: HeadSpace2 data successfully imported
es: Datos de HeadSpace2 importados correctamente

en: No taxonomy metadata found
es: No se han encontrado metadatos de taxonomías

en: This export includes taxonomy metadata
es: Esta exportación incluye metadatos de taxonomía

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: This is a settings export file for the %1$s plugin by Yoast.com
es: Este es un archivo de exportación de los ajustes del plugin %1$s de Yoast.com

en: Could not write settings to file.
es: No se han podido escribir los ajustes en un fichero.

en: Could not zip settings-file.
es: No se pudo crear el archivo zip con los ajustes.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Error creating %1$s export:
es: Error al crear la exportación de %1$s:

en: Breadcrumb for 404 pages:
es: Migas de pan para las páginas 404:

en: Prefix for search result pages:
es: Prefijo para las páginas de resultados de búsqueda:

en: Prefix for archive pages:
es: Prefijo para las páginas de archivo:

en: Prefix for breadcrumbs:
es: Prefijo para las migas de pan:

en: Anchor text for the homepage:
es: Texto de anclaje para la página de inicio:

en: Breadcrumbs separator:
es: Separador de las migas de pan:

en: Remove blog page from breadcrumbs
es: Elimina la página del blog de las migas de pan

note: translators: %s is the name of the plugin
en: %s Breadcrumbs
es: %s Migas de pan

en: Use Image
es: Usar imagen

en: Action
es: Acción

en: Page URL/Slug
es: URL/Slug de página

en: Publication date
es: Fecha de publicación

en: Post Status
es: Estado de publicación

en: Post Type
es: Tipo de contenido

en: WP Page Title
es: Título de página de WP

en: View
es: Ver

note: translators: %s: post title
en: View &#8220;%s&#8221;
es: Ver &#8220;%s&#8221;

en: Preview
es: Vista previa

note: translators: %s: post title
en: Preview &#8220;%s&#8221;
es: Vista previa &#8220;%s&#8221;

en: Edit
es: Editar

en: Filter
es: Filtro

[ctx: posts]
note: translators: %s expands to the number of trashed posts in localized format.
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
es[0]: Papelera <span class="count">(%s)</span>
es[1]: Papelera <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
note: translators: %s expands to the number of posts in localized format.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
es[0]: Todo <span class="count">(%s)</span>
es[1]: Todos <span class="count">(%s)</span>

en: You are not allowed to access this page.
es: No tienes permisos para acceder a ésta página.

en: New Yoast Meta Description
es: Nueva meta description de Yoast

en: Existing Yoast Meta Description
es: Meta description de Yoast actual

note: translators: this should be an array of stop words for your language, separated by comma's.
en: a,about,above,after,again,against,all,am,an,and,any,are,as,at,be,because,been,before,being,below,between,both,but,by,could,did,do,does,doing,down,during,each,few,for,from,further,had,has,have,having,he,he'd,he'll,he's,her,here,here's,hers,herself,him,himself,his,how,how's,i,i'd,i'll,i'm,i've,if,in,into,is,it,it's,its,itself,let's,me,more,most,my,myself,nor,of,on,once,only,or,other,ought,our,ours,ourselves,out,over,own,same,she,she'd,she'll,she's,should,so,some,such,than,that,that's,the,their,theirs,them,themselves,then,there,there's,these,they,they'd,they'll,they're,they've,this,those,through,to,too,under,until,up,very,was,we,we'd,we'll,we're,we've,were,what,what's,when,when's,where,where's,which,while,who,who's,whom,why,why's,with,would,you,you'd,you'll,you're,you've,your,yours,yourself,yourselves
es: un,sobre,encima,después,de nuevo,contra,todo,soy,un,y,cualquiera,son,como,en,ser,porque,sido,antes, siendo,a continuación,entre,ambos,pero,por,podría,hizo,hacer,hace,haciendo,abajo,durante,cada,pocos,para,de,adicional,tenía,tiene,tener,teniendo,él,él,él,él es,su,aquí,aquí está,sus,ella misma,de él,él mismo,su,cómo,cómo es,yo,yo he,voy a,soy,tengo,si,en,en,es,esto,es,su,el mismo,vamos a,yo,más,el más,mi,yo mismo,ni,de,en,una vez,solamente,o,otro,debe,nuestro,nuestros,nosotros mismos,fuera,sobre,propia,mismo,ella,ella,ella,ella es,debería,por lo que,algunos,como,que,eso,eso es,el,su,sus,ellos,ellos mismos,entonces,allí,hay,éstos,ellos,habían,ellos harán,son,han,esto,esos,a través de,a,también,bajo,hasta,arriba,muy,era,nosotros,habíamos,vamos, somos,hemos,eran,qué,qué es,cuándo,cuándo es,dónde,dónde está,cual,mientras,quién,quién es,a quién,por qué,por qué es,con,haría,tu,deberías,vas a,eres,has,su,sus,tu mismo,vosotros mismos

en: Facebook profile URL
es: URL del perfil  de Facebook

en: Twitter username (without @)
es: Usuario de Twitter (sin @)

en: FAQ
es: Preguntas frecuentes

en: Premium Support
es: Soporte premium

en: Settings
es: Ajustes

note: translators: %1$s resolves to the opening tag of the link to the reading settings, %1$s resolves to the closing tag for the link
en: You must %1$sgo to your Reading Settings%2$s and uncheck the box for Search Engine Visibility.
es: Debes %1$sir a tus ajustes de lectura%2$s y desactivar la casilla de visibilidad en buscadores.

en: Huge SEO Issue: You're blocking access to robots.
es: Gran problema de SEO: Estás bloqueando el acceso a los robots.

en: Posts
es: Entradas

en: Edit Files
es: Editar archivos

en: MultiSite Settings
es: Ajustes multisitio

en: Advanced Variables
es: Variables avanzadas

en: Basic Variables
es: Variables básicas

en: Note that not all variables can be used in every template.
es: Ten en cuenta que no todas las variables pueden usarse en cada plantilla.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: The title &amp; metas settings for %1$s are made up of variables that are replaced by specific values from the page when the page is displayed. The tabs on the left explain the available variables.
es: Los ajustes de título y metas de %1$s están creadas con variables que son reemplazadas por valores específicos de la página cuando la página se muestra. Las pestañas de la izquierda explican las variables disponibles.

en: Template explanation
es: Explicación de la plantilla

en: Why Google won't display the right page title
es: Por qué Google no muestra el título correcto de la página

en: Title optimization
es: Optimización del título

en: For more information:
es: Para mas información:

en: Extensions
es: Extensiones

en: Tools
es: Herramientas

en: Advanced
es: Avanzado

en: XML Sitemaps
es: Mapas del sitio XML

en: Titles &amp; Metas
es: Títulos y metas

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to 5.4.3, %3$s expands to Google Analytics by Yoast translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to the plugin version, %3$s expands to the plugin name
en: %1$s detected you are using version %2$s of %3$s, please update to the latest version to prevent compatibility issues.
es: %1$s ha detectado que estás usando la versión %2$s de %3$s, por favor, actualiza a la última versión para evitar problemas de compatibilidad.

en: Just another WordPress site
es: Otro sitio creado con WordPress

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: You still have the default WordPress tagline, even an empty one is probably better. %1$sYou can fix this in the customizer%2$s.
es: Todavía tienes la descripción corta de WordPress, incluso sería mejor dejarla vacía. %1$sPuedes solucionarlo en el personalizador%2$s.

en: You have used HTML in your value which is not allowed.
es: Has utilizado HTML en el valor y eso no está permitido.

note: translators: %s expands to the name of a post type (plural).
en: You can't edit %s that aren't yours.
es: No puedes editar %s ya que no son tuyos.

note: translators: %s expands to post type name.
en: You can't edit %s.
es: No puedes editar %s.

note: translators: %s expands to post type.
en: Post has an invalid Post Type: %s.
es: La entrada tiene un tipo de contenido no válido: %s.

en: Post doesn't exist.
es: La entrada no existe.

note: translators: %s expands to the file path and name.
en: The file %s could not be removed. Please remove it via FTP.
es: No se pudo borrar el archivo %s. Por favor, bórralo por FTP.
